Aktualności
-
Dwa mandaty w 15 minut. 40-latka ponownie przekroczyła prędkość tuż po kontroli
Wczoraj żorscy policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Prędkość”. W ich trakcie ujawnili ponad 80 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Jedna z kierujących została ukarana dwukrotnie w ciągu zaledwie 15 minut, w tym samym miejscu.
Żory Akcje policyjne Ruch Drogowy Wykroczenia -
Usłyszał pisk opon i zareagował
Przed godziną 2:00 w nocy z poniedziałku na wtorek żorscy policjanci otrzymali zgłoszenie od mieszkańca osiedla Sikorskiego, który podejrzewał, że kierująca Volkswagenem może prowadzić samochód pod wpływem alkoholu. Mężczyzna nie tylko powiadomił służby, ale uniemożliwił też kobiecie dalszą jazdę. Badanie wykazało, że 26-letnia mieszkanka Żor miała w organizmie niemal promil alkoholu.
Żory Widzisz - Reaguj! -
Trwają działania „Bezpieczny pieszy”. Żorska drogówka zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo na przejściach
Dzisiaj na terenie województwa śląskiego prowadzone są działania „Bezpieczny pieszy”. Uczestniczą w nich również policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Żorach. Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i ograniczenie liczby zdarzeń z ich udziałem.
Żory Akcje policyjne Ruch Drogowy -
Narodowy Dzień Powstań Śląskich przypomniał o wartościach ważnych dla kolejnych pokoleń
W sobotę odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich. W wydarzeniu, które zgromadziło przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i służb mundurowych, uczestniczył także Komendant Miejski Policji w Żorach podinspektor Marek Ryszka. Uroczystości były okazją do oddania hołdu uczestnikom trzech powstań śląskich i przypomnienia o znaczeniu tych wydarzeń dla historii regionu.
Żory Pamiętamy... Uroczystości -
Nielogiczne zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W Mercedesie znaleziono narkotyki
W czwartek około godziny 23:00 dyżurny żorskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące Mercedesa zaparkowanego w rejonie posesji przy ulicy Pszczyńskiej. Według zgłaszającego pojazd miał uszkodzone koła po jednej ze stron, a znajdujące się w nim osoby mogły być nietrzeźwe. Podjęta interwencja zakończyła się zatrzymaniem dwóch mężczyzn i zabezpieczeniem środków odurzających.
Żory Przestępczość narkotykowa -
Weekendowe kontrole wyeliminowały z ruchu dwóch nietrzeźwych kierowców
Podczas weekendu żorscy policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Pierwszy z nich został skontrolowany w sobotę rano na ulicy Osińskiej, drugi w niedzielę przed południem. Obydwaj stracili prawa jazdy i odpowiedzą przed sądem.
Żory Nietrzeźwi kierujący -
Znaleźli portfel - przekazali go policjantom
Do Komendy Miejskiej Policji w Żorach zgłosiło się trzech 16-latków, którzy wykazali się godną naśladowania postawą. Nastolatkowie znaleźli na osiedlu Sikorskiego portfel z gotówką i dokumentami, który przekazali policjantom. Dzięki temu zguba szybko wróciła do właściciela.
Żory Nie reagujesz - akceptujesz -
Miłośnik kwiatów wpadł po krótkim pościgu. Na jego koncie było jednak znacznie więcej
Żorscy kryminalni zatrzymali 36-letniego mężczyznę podejrzewanego o udział w kradzieżach paliwa oraz inne konflikty z prawem związane z mieniem. Na widok policjantów mężczyzna zmienił kierunek i próbował ucieczki, jednak po krótkim pieszym pościgu został zatrzymany. Jak się okazało, na jego koncie było nie tylko włamanie do kwiatomatu, ale także udział w kradzieżach paliwa przy wykorzystaniu podrobionych tablic rejestracyjnych.
Żory Kradzieże Kradzieże z włamaniem -
O cyberprzemocy i bezpiecznych wakacjach
Wczoraj profilaktyk Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Żorach spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5. Głównym tematem zajęć były zagrożenia związane z cyberprzemocą oraz odpowiedzialne korzystanie z internetu. W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego nie zabrakło również rozmów o bezpiecznych wakacjach.
Żory Profilaktyka -
Znęcał się nad rodzicami i wykorzystywał chorobę ojca. 52-latek objęty dozorem Policji
Żorscy policjanci zatrzymali 52-letniego mężczyznę podejrzanego o znęcanie się nad swoimi rodzicami. Jak ustalili śledczy, mężczyzna przez dłuższy czas stosował wobec nich przemoc psychiczną, wyzywał ich, poniżał i wymuszał pieniądze. Decyzją prokuratora został objęty policyjnym dozorem oraz otrzymał nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi.
Żory Przemoc domowa -
O bezpieczeństwie przed wakacjami
Dzisiaj Komendę Miejską Policji w Żorach odwiedzili uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 13 w Żorach. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim zasadom bezpiecznego spędzania zbliżających się wakacji. Dzieci przywitał I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Żorach młodszy inspektor Marek Dryka.
Żory Profilaktyka -
Narodowe Biuro Śledcze Policji - nowy filar bezpieczeństwa Polski
Przed laty symbolem przestępczości zorganizowanej były gangi działające na ulicach polskich miast. Dziś ich następcy coraz częściej rekrutują członków w sieci, ukrywają majątek w kryptowalutach, wykorzystują sztuczną inteligencję, a swoje działania łączą z cyberatakami, sabotażem czy dezinformacją. Ostatnie wydarzenia związane z sytuacją za wschodnią granicą Polski pokazują, że współczesne zagrożenia nie znają granic między światem realnym i cyfrowym. Przestępczość zorganizowana ewoluuje, przybierając formę zagrożeń hybrydowych, które wymagają równie nowoczesnej odpowiedzi państwa.
Żory Bezpieczeństwo KGP -
Policyjna profilaktyka podczas III Wielkiego Biegu Integracyjnego
Dzisiaj w Parku Cegielnia odbył się III Wielki Bieg Integracyjny, zorganizowany w ramach Jubileuszowego XXV Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W wydarzeniu uczestniczyli również żorscy policjanci, którzy przygotowali stanowisko profilaktyczne dla najmłodszych i ich opiekunów. Nie zabrakło rozmów o bezpieczeństwie, policyjnego radiowozu oraz atrakcji, które połączyły edukację z dobrą zabawą.
Żory Prawa Człowieka -
Kryminalni ujawnili narkotyki podczas kontroli drogowej
Wczoraj żorscy kryminalni zatrzymali do kontroli samochód marki Peugeot, którego kierowca posiadał przy sobie środki odurzające. Podczas interwencji policjanci ujawnili woreczki z białą substancją oraz tabletki. Dodatkowo okazało się, że pojazd nie posiadał aktualnego badania technicznego.
Żory Przestępczość narkotykowa -
Przedszkolaki z grupy „Pszczółki” odwiedziły żorską komendę
Wczoraj Komendę Miejską Policji w Żorach odwiedziły sześciolatki z grupy „Pszczółki” z Przedszkola nr 16 w Żorach. Dzieci przywitał Komendant Miejski Policji w Żorach podinspektor Marek Ryszka, który opowiedział najmłodszym o policyjnej służbie i zasadach bezpieczeństwa. Druga część spotkania poświęcona była profilaktyce i poznawaniu codziennej pracy policjantów.
Żory Profilaktyka -
Wykaz punktów kontroli autobusów - Wakacje 2026
W okresie wakacji policjanci ruchu drogowego w całym kraju będą prowadzić wzmożone kontrole autobusów przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. Celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wyjazdów.
Żory Ruch Drogowy -
Komenda Miejska Policji w Żorach wyróżniona za wspieranie honorowego krwiodawstwa
Komenda Miejska Policji w Żorach podczas piątkowej gali podsumowującej ogólnopolską kampanię społeczną „Twoja krew, moje życie” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie otrzymała wyróżnienie w kategorii „Pracodawca” za działania na rzecz promocji i wspierania honorowego krwiodawstwa. Nagrodę w imieniu żorskiej jednostki odebrał Komendant Miejski Policji w Żorach podinspektor Marek Ryszka.
Żory Pomagamy i chronimy -
Bezpieczne wakacje zaczynają się od dobrych nawyków
W piątek uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej Zespołu Szkół nr 3 im. Zbigniewa Herberta w Żorach spotkali się z policjantem w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”. Już za kilka dni wybrzmi ostatni dzwonek i rozpocznie się czas letniego wypoczynku. To dobry moment, aby przypomnieć najmłodszym o zasadach, które pomagają bezpiecznie spędzić wakacje.
Żory Profilaktyka -
Blisko 30 jednośladów zyskało dodatkową ochronę
Dzisiaj żorscy policjanci wspólnie z Miastem Żory przeprowadzili kolejną akcję znakowania rowerów i hulajnóg. Przed Galerią Wiślanka mieszkańcy chętnie skorzystali z możliwości dodatkowego zabezpieczenia swojego mienia, a w trakcie wydarzenia oznakowano blisko 30 jednośladów. Akcja miała przede wszystkim wymiar profilaktyczny i służyła zwiększeniu bezpieczeństwa właścicieli rowerów oraz hulajnóg.
Żory Akcje policyjne Profilaktyka -
Żorscy kryminalni odnaleźli skradzioną hulajnogę
Dzięki szybkiej reakcji i zaangażowaniu żorskich kryminalnych skradziona hulajnoga wróciła do swojej właścicielki. Policjanci ustalili również sprawcę kradzieży, którym okazał się 8-letni chłopiec. Ta sytuacja to także przypomnienie, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczanie swojego mienia i edukowanie najmłodszych w zakresie poszanowania cudzej własności.
Żory Kradzieże -
Żorscy kryminalni zatrzymali sprawcę kradzieży
Żorscy kryminalni zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież hulajnogi elektrycznej z terenu Szkoły Podstawowej nr 8 w Żorach. Do zdarzenia doszło w poniedziałek, a już dwa dni później policjanci zatrzymali wytypowanego sprawcę. Okazał się nim 38-letni mieszkaniec osiedla Sikorskiego.
Żory Kradzieże -
Dwudniowa akcja „Poszukiwany” zakończona zatrzymaniami
Żorscy kryminalni uczestniczyli w V ogólnopolskiej akcji „Poszukiwany”, koordynowanej przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji. Działania prowadzone były we współpracy ze Strażą Graniczną i miały na celu zatrzymanie osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości oraz kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju. W czasie akcji żorscy policjanci zatrzymali jedną osobę poszukiwaną oraz doprowadzili do zatrzymania i deportacji obywatela Bangladeszu.
Żory Akcje policyjne Poszukiwani Współpraca Policji z innymi podmiotami -
Zaproszenie do udziału w znakowaniu rowerów
12 czerwca 2026 roku przed budynkiem Galerii Wiślanka odbędzie się pierwsze w tym roku znakowanie jednośladów. Znakowanie odbędzie się w godzinach 10:00 – 13:00. Zachęcamy do udziału w akcji!
Żory -
Mundurowi razem dla najmłodszych
W sobotę żorscy policjanci włączyli się w Rodzinny Piknik z okazji Dnia Strażaka, który odbył się w Parku Cegielnia. Wydarzenie było okazją do wspólnego spędzenia czasu, poznania pracy służb mundurowych oraz rozmów o bezpieczeństwie. Nie zabrakło również policyjnego stanowiska profilaktycznego przygotowanego z myślą o najmłodszych.
Żory Profilaktyka
Polecamy
-
Narodowy Dzień Powstań Śląskich przypomniał o wartościach ważnych dla kolejnych pokoleń
W sobotę odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich. W wydarzeniu, które zgromadziło przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i służb mundurowych, uczestniczył także Komendant Miejski Policji w Żorach podinspektor Marek Ryszka. Uroczystości były okazją do oddania hołdu uczestnikom trzech powstań śląskich i przypomnienia o znaczeniu tych wydarzeń dla historii regionu.
-
Komenda Miejska Policji w Żorach wyróżniona za wspieranie honorowego krwiodawstwa
Komenda Miejska Policji w Żorach podczas piątkowej gali podsumowującej ogólnopolską kampanię społeczną „Twoja krew, moje życie” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie otrzymała wyróżnienie w kategorii „Pracodawca” za działania na rzecz promocji i wspierania honorowego krwiodawstwa. Nagrodę w imieniu żorskiej jednostki odebrał Komendant Miejski Policji w Żorach podinspektor Marek Ryszka.
-
Blisko 30 jednośladów zyskało dodatkową ochronę
Dzisiaj żorscy policjanci wspólnie z Miastem Żory przeprowadzili kolejną akcję znakowania rowerów i hulajnóg. Przed Galerią Wiślanka mieszkańcy chętnie skorzystali z możliwości dodatkowego zabezpieczenia swojego mienia, a w trakcie wydarzenia oznakowano blisko 30 jednośladów. Akcja miała przede wszystkim wymiar profilaktyczny i służyła zwiększeniu bezpieczeństwa właścicieli rowerów oraz hulajnóg.
-
Ruszają zgłoszenia do III Międzypowiatowej Olimpiady Bezpieczeństwa
Sportowa rywalizacja, widowiskowe konkurencje, pokazy służb mundurowych, edukacja z zakresu bezpieczeństwa, wyjątkowe nagrody i mnóstwo atrakcji — już 17 września 2026 roku na obiektach MOSiR przy Alei Jana Łyska 21 w Cieszynie odbędzie się III Międzypowiatowa Olimpiada Bezpieczeństwa. Szkoły ponadpodstawowe o profilu mundurowym i ratowniczym z województwa śląskiego mogą już zgłaszać swoje drużyny do udziału w wydarzeniu do dnia 19 czerwca 2026 roku. Organizatorami wydarzenia są Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie we współpracy z Starostwem Powiatowym w Cieszynie, Miastem Cieszyn oraz Akademią WSB.
-
Na żorskim Rynku złożyli ślubowanie. Młodzi adepci wybrali drogę służby i odpowiedzialności
Wczoraj na płycie żorskiego Rynku odbyła się uroczystość ślubowania klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Żorach. Wydarzenie odbyło się między innymi pod patronatem Prezydenta Miasta Żory, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Komendanta Miejskiego Policji w Żorach. Uroczystość zgromadziła uczniów, rodziny, przedstawicieli służb i mieszkańców miasta.
-
Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem podczas Święta Ogniowego
Mieszkańcy Żor uczestniczyli w obchodach 324. Święta Ogniowego. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci oraz pozostałe służby. W uroczystościach udział wziął również policyjny poczet sztandarowy.
-
Wspólnie dla dobra młodych. Spotkanie o przeciwdziałaniu demoralizacji nieletnich
W Żorach odbyło się spotkanie poświęcone współpracy w zakresie przeciwdziałania demoralizacji nieletnich. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych instytucji pracujących na rzecz dzieci i młodzieży. W centrum rozmów znalazło się dobro młodego człowieka i potrzeba wspólnego działania.
Ruch drogowy
-
Dwa mandaty w 15 minut. 40-latka ponownie przekroczyła prędkość tuż po kontroli
Wczoraj żorscy policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Prędkość”. W ich trakcie ujawnili ponad 80 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Jedna z kierujących została ukarana dwukrotnie w ciągu zaledwie 15 minut, w tym samym miejscu.
-
Trwają działania „Bezpieczny pieszy”. Żorska drogówka zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo na przejściach
Dzisiaj na terenie województwa śląskiego prowadzone są działania „Bezpieczny pieszy”. Uczestniczą w nich również policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Żorach. Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i ograniczenie liczby zdarzeń z ich udziałem.
-
Weekendowe kontrole wyeliminowały z ruchu dwóch nietrzeźwych kierowców
Podczas weekendu żorscy policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Pierwszy z nich został skontrolowany w sobotę rano na ulicy Osińskiej, drugi w niedzielę przed południem. Obydwaj stracili prawa jazdy i odpowiedzą przed sądem.
-
Pędził przez Żory o 61 km/h za szybko. Stracił prawo jazdy
Wczoraj wieczorem policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Żorach kierowcę Audi, który znacznie przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. 35-latek jechał aż o 61 km/h szybciej, niż pozwalają przepisy. Mężczyzna na najbliższe 3 miesiące stracił prawo jazdy.
-
Kolorowy korowód przeszedł ulicami Żor. Za nami jubileuszowy Dzień Godności
Dziś ulicami Żor przeszedł barwny korowód uczestników jubileuszowego, XXV Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy, przedstawiciele władz miasta, instytucji oraz służb mundurowych, w tym Komendant Miejski Policji w Żorach podinspektor Marek Ryszka. Obchody po raz kolejny stały się ważnym symbolem integracji, wzajemnego szacunku i obecności osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym miasta.
-
Motocykliści rozpoczęli sezon w Żorach. Nad bezpieczeństwem czuwali policjanci
W minioną sobotę w Żorach odbyło się oficjalne rozpoczęcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu uczestniczyli motocykliści z regionu oraz policjanci ruchu drogowego z żorskiej komendy. Spotkanie po raz kolejny połączyło motocyklową pasję z rozmowami o bezpieczeństwie na drodze.
-
Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem podczas Święta Ogniowego
Mieszkańcy Żor uczestniczyli w obchodach 324. Święta Ogniowego. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci oraz pozostałe służby. W uroczystościach udział wziął również policyjny poczet sztandarowy.
-
Działania „Motocykl” w Żorach. Kontrole i profilaktyka
W sobotę żorscy policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Motocykl”. Mundurowi skontrolowali kilkudziesięciu kierujących jednośladami. Była to nie tylko kontrola, ale też okazja do rozmowy o bezpieczeństwie.
-
Nietrzeźwa kierująca taksówką uszkodziła kilka pojazdów - zareagowali świadkowie
Niebezpieczna sytuacja na jednej z żorskich ulic zakończyła się dzięki reakcji świadków. Mająca ponad 2 promile alkoholu w organizmie kierująca, doprowadziła do uszkodzenia kilku zaparkowanych pojazdów. Postawa „Widzisz – reaguj!” po raz kolejny pokazała, jak ważna jest szybka i zdecydowana reakcja.
-
Kaskadowy pomiar prędkości w Żorach. Policjanci kontrolują kierowców
Od godzin porannych na terenie Żor policjanci ruchu drogowego prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa. Mundurowi kontrolują kierowców i reagują na wykroczenia. Ich obecność na drogach to realne wsparcie dla wszystkich uczestników ruchu.








