Komenda Miejska Policji w Żorach

Ważne informacje - 5 artykułów

Aktualności

Polecamy

Ruch drogowy

 1. Żory świecą odblaskami

  Poprawa bezpieczeństwa pieszych to wiodący cel wspólnej inicjatywy realizowanej przez policjantów śląskiej drogówki we współpracy z dziennikarzami Radia EXPRESS FM pt. „Świeć przykładem”. W minionym tygodniu przyłączyli się do niej również mundurowi z Żor, którzy mieszkańcom naszego miasta, wspólnie z radiowcami i koordynatorami przedsięwzięcia z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wręczali odblaski. Pamiętajmy, że elementy te ratują nasze życie i nośmy je, zwłaszcza po zmroku.

 2. Podziękowania za... kontrolę drogową

  „Jeżdżę prawie 40 lat, ale tak przyjemnej kontroli nigdy nie doświadczyłam (…)” – napisała mieszkanka Żor, która poprzez popularny komunikator nadała wiadomość tekstową na jeden z policyjnych telefonów komórkowych. Pani Irena także w rozmowie telefonicznej podkreśliła, że spotkała się z wysoką kulturą osobistą kontrolującego ją policjanta, kompetencją, ale przede wszystkim empatią. Poprosiła, aby w jej imieniu podziękować jeszcze raz stróżowi prawa, a komendantowi pogratulować takich podwładnych.

 3. Ruszyła kampania „Prowadzę jestem trzeźwy”

  W bieżącym roku nietrzeźwi kierujący byli już sprawcami aż 873 zdarzeń na śląskich drogach. W 126 wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców zginęło 9 ludzi, a 135 zostało rannych. Dane uwzględniające okres od stycznia do sierpnia są zatrważające. Statystycznie w każdym miesiącu nietrzeźwi „za kółkiem” powodują blisko 110 zdarzeń (prawie 4 każdego dnia), w których ginie 1 człowiek, a niemalże 16 zostaje rannych. Niestety taka sytuacja panuje od wielu lat. Dlatego rusza kolejna odsłona kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy”.

 4. “Prowadzę jestem trzeźwy – Dołącz do mnie !” ze wsparciem śląskiej Policji

  Wystartowała najnowsza odsłona kampanii społecznej „Prowadzę Jestem Trzeźwy” pod hasłem „Dołącz do mnie!”. Partnerami akcji są: Samorząd Województwa Śląskiego, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Ambasadorem kampanii został kierowca rajdowy, Kajetan Kajetanowicz.

 5. „Bez chemii na drodze” – nowa kampania społeczna

  Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna „Bez chemii na drodze”, poświęcona uświadamianiu zagrożeń i konsekwencji związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych w ruchu drogowym. Przekaz kampanii skierowany jest do różnych uczestników ruchu drogowego, w tym do kierowców, pasażerów, rowerzystów, pieszych, właścicieli powierzających swój pojazd osobie nietrzeźwej, rodziców, opiekunów i młodzieży. Zapraszamy do odwiedzenie witruny internetowej kampanii.

 6. Korytarz życia na "Wiślance" – brawo kierowcy!

  Policjanci z Żor prezentują nagranie z popularnej "Wiślanki" i chwalą kierowców, którzy utworzyli wzorowy korytarz życia. Dzięki nim sprawnie dotarli na miejsce wypadku. Apelują też do wszystkich zmotoryzowanych o przestrzeganie obowiązujących przepisów, zwłaszcza teraz, gdy przed nami ostatni weekend wakacji.

 7. AUTOSTRADA – JAK ZACHOWAĆ SIĘ W PRZYPADKU AWARII, KOLIZJI LUB WYPADKU

  Autostrady i drogi ekspresowe to te, na których możemy jeździć najszybciej, czyli z maksymalną prędkością 140 km/h. Jeśli więc na tej kategorii dróg pojawia się unieruchomiony pojazd, sytuacja robi się niebezpieczna dla wszystkich. Od początku lata na śląskich autostradach zginęły trzy osoby, które zostały potrącone przez nadjeżdżający samochód, gdy zatrzymały się na drodze z powodu awarii swojego pojazdu lub udziału w zdarzeniu drogowym...

 8. KONTROLE AUTOKARÓW W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM PODCZAS FERII ZIMOWYCH

  13 stycznia w naszym kraju rozpoczynają się ferie zimowe, które trwać będą do 23 lutego. Przypominamy, że w tym czasie w naszym województwie, w szczególności na głównych trasach prowadzących do turystycznych miejscowości, nastąpi nasilenie ruchu pojazdów. Na drogach pojawi się także większa ilość autokarów przewożących dzieci i młodzież do miejsc zimowego wypoczynku. Aby wszyscy dotarli bezpiecznie na miejsce, a później szczęśliwie wrócili do domów, będą nad tym czuwali śląscy policjanci.

 9. Możliwe utrudnienia w ruchu na pograniczu ze Słowacją

  Dzisiaj na terenie Republiki Słowackiej miejscowi przewoźnicy zaplanowali swój strajk. W związku z tym mogą wystąpić utrudnienia w ruchu zarówno po części słowackiej, jak i na granicy z Polską. Apelujemy do kierowców planujących swoją podróż w ten rejon o wyrozumiałość i cierpliwość.

 10. Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak, wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 2202).