Policja przestrzega przed kieszonkowcami
Ponad 5 000 złotych kosztowała mieszkańca Żor bezmyślność i chwila nieuwagi. Mężczyzna został okradziony na jednym z targowisk miejskich, chwilę później złodziej "wyczyścił" mu konto posługując się skradzioną kartą, a wraz z nią kodem PIN. Policja ostrzega przed kieszonkowcami. Nie dajcie się okraść na święta!
Wczoraj do Komendy Miejskiej Policji w Żorach zgłosił się 66-letni mieszkaniec Żor. Mężczyzna powiadomił, że został okradziony na jednym z miejskich targowisk. Kieszonkowiec najprawdopodobniej wypatrzył swoją ofiarę, gdy ta była zajęta robieniem zakupów. Z zewnętrznej kieszeni kurtki niepostrzeżenie wyjął portfel i zniknął. Mimo, że pokrzywdzony w ciągu godziny zastrzegł kartę złodziej zdążył wypłacić z jego konta 5 000 złotych. Mężczyzna bowiem w portfelu, wraz z nią, nosił przy sobie kod PIN. To niestety nie jedyna tego typu kradzież w ostatnim czasie. Jak wskazują policyjne statystyki przedświąteczny okres przynosi prawdziwe żniwo dla kieszonkowców i choć wielu kradzieży można by uniknąć same ofiary swym zachowaniem kuszą przestępców.
Po raz kolejny Policja apeluje o ostrożność i zachęca do korzystania z poniższych porad:
1. Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zamykać torebkę czy plecak i zabezpieczyć kieszenie.
2. Staraj się nosić telefon czy portfel w miejscu trudnodostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni.
3. Natomiast nie wkładaj telefonu ani portfela do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do kradzieży.
4. Unikaj pokazywania telefonu innym czy przeliczania pieniędzy w portfelu na ulicy czy w autobusie, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.
5. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj, że chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.
6. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie torebki nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni.
7. Nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni.
8. Nie pozostawiajmy otwartego mieszkania, nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę, zwłaszcza gdy w przedpokoju kładziemy torebki, kluczyki od samochodu czy dokumenty.
9. Pilnujmy swoich rzeczy i nie pozostawiajmy ich w przypadkowych miejscach np. telefonów na sklepowych ladach czy torebek w przymierzalniach.