Wiadomości

PaT już w Żorach

Data publikacji 26.10.2014

Już niebawem Żory przyłączą do ogólnopolskiej społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień w ramach programu PaT. Za kilka dni rozpocznie się pierwsze na Śląsku szkolenie liderów, które ruszy właśnie w tym mieście.

W magistracie odbyło się spotkanie organizacyjne, poprzedzające szczytną inicjatywę Impresariatu PaT, który na miejsce kolejnego szkolenia śląskich liderów wybrał właśnie Żory. Poprowadził je twórca programu insp. Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji. Uczestniczył w nim Komendant Miejski Policji w Żorach insp. Dariusz Matusiak, prezydent miasta, a także policjanci i dyrektorzy szkół. Już niebawem Żory dołączą do grona miast, tworzących ogólnopolską społeczność promującą modę na życie bez uzależnień. Podczas wizyty w Żorach, autor programu przedstawił na spotkaniu założenia inicjatywy i plany na najbliższe dni. Podziękował też gospodarzom za przyjęcie zaproszenia do wspólnego przedsięwzięcia.

PaT, to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty” - co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień? Program realizuje Zespół Edukacji na Rzecz Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji, poprzez Impresariat PaT w Warszawie. To program: mody na życie bez uzależnień; profilaktyki rówieśniczej; dobrych wiadomości, a nie protestów; zaproszeń, a nie wykluczeń; destygmatyzacji młodzieży wykluczonej lub środowiskowo marginalizowanej. W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Celem programu jest:

  • Komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami.
     
  • Zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw.
     
  • Inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi.
     
  • Tworzenie ogólnopolskiej społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień.

Program „Profilaktyka a Ty” w 2007 roku został wpisany do Banku Dobrych Praktyk, a w roku 2011 otrzymał tytuł LIDERA rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

Więcej o PaT

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.98 MB)

Powrót na górę strony