Wiadomości

Nieszczepiony pies pogryzł 5-letnie dziecko

Data publikacji 17.05.2016

Nawet do 5 tys. kary grzywny grozi 58-letniej właścicielce psa, który w miniony weekend pogryzł 5-letnie dziecko. Niegroźny na pozór mieszaniec zaatakował dziewczynkę, gdy spacerowała z matką. Jak ustalili mundurowi zwierzę nie było nigdy poddane wymaganym szczepieniom przeciwko wściekliźnie.

Do zdarzenia doszło na osiedlu Powstańców Śląskich w rejonie jednego z wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Jak ustalili interweniujący policjanci dziewczynkę spacerującą wraz z matką z nienacka zaatakował mały mieszaniec. Choć dziecko, poza pogryzionym palcem, nie doznało poważniejszych obrażeń to zdarzenie wywołało poważne obawy rodziców.

Okazało się, że 58-letnia kobieta, do której należy zwierzę nigdy nie była z nim u weterynarza. Pies ani nie posiadał książeczki zdrowia, ani nie był szczepiony przeciwko chorobom zakaźnym. Właścicielka psa zlekceważyła także przepisy, które mówią o zakazie puszczania psów bez możliwości ich kontroli i oznaczenia umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.

Stróże prawa przypominają, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt na właścicielu lub opiekunie spoczywa obowiązek nadzoru nad psem. Zabrania się spuszczania zwierzęcia ze smyczy poza terenem prywatnej posesji. Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt na właścicieli nakłada ponadto obowiązek szczepienia psów, które ukończyły 3 miesiąc życia przeciwko wściekliźnie i ponawiania tego szczepienia nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Mundurowi przypominają też, że uprawnieni do przeprowadzania szczepienia są lekarze weterynarii, którzy zobowiązani są wydać właścicielowi stosowne zaświadczenie i odnotować ten fakt w specjalnym rejestrze.

Niedopełnienie ustawowych obowiązków może spowodować, że właściciel lub opiekun psa zostanie ukarany grzywną sięgającą nawet 5 tys. złotych. Warto także pamiętać, że właściciel może zostać pociągnięty obok odpowiedzialności karnej także do odpowiedzialności cywilnej, bowiem na gruncie prawa cywilnego odpowiada za wszelkie szkody wyrządzone przez utrzymywane zwierzę.

Powrót na górę strony