Wiadomości

Jak zachować się w przypadku kontroli drogowej?

Data publikacji 19.05.2016

Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, kierowanie nim i jego kontrolowanie jest jednym z należących do Policji zadań nałożonych przez ustawodawcę. Każdego dnia mundurowi w całym kraju zatrzymują na drogach do kontroli tysiące kierowców. Jak zachować się zatem, gdy policjant postanowi skontrolować właśnie nas?

Umundurowany policjant w warunkach dostatecznej widoczności, w celu zatrzymania pojazdu podaje kierowcy sygnały tarczą lub ręką. Jeśli widoczność jest niedostateczna powinien w tym celu użyć latarki z czerwonym światłem, bądż tarczy do zatrzymywania wyposażonej w to światło, a co najmniej w odblaskowy element. Warto pamiętać, że do kontroli może zatrzymać nas w ten sam sposób również policjant nieumundurowany z tym jednak ograniczeniem, że jedynie na obszarze zabudowanym.

Jeśli zatrzymanie jest dokonywane przez policjanta jadącego radiowozem może on podawać kierującemu polecenia za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świetlnych z dostatecznej odległości, w sposób umożliwiający kierowcy dostrzeżenie ich oraz bezpieczne zatrzymanie się we wskazanym miejscu.

Policjant, po zatrzymaniu pojazdu, zobowiązany jest do podania swojego stopnia, imienia i nazwiska oraz przyczyny kontroli. Na żądanie kontrolowanego ma również obowiązek okazać legitymację służbową w przeciwieństwie do swojego nieumundurowanego kolegi, który legitymację winien okazać nawet, gdy kontrolowany z takim żądaniem nie występuje.

Uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek stosować się do poleceń, sygnałów i wskazówek wydawanych przez kontrolującego. Jeśli policjant wydał mu polecenie do zatrzymania się kierujący pojazdem musi zatrzymać pojazd, trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że zażąda tego policjant. Na jego polecenie kierowca musi również wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogą opuścić pojazd tylko i wyłącznie za zezwoleniem policjanta.

Wśród dokumentów, jakie powinien okazać do kontroli kierowca, znajduje się prawo jazdy, dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu oraz potwierdzający zawarcie obowiązkowej umowy ubezpieczenia OC. W przypadku niektórych kierowców będę to też poszczególne zezwolenia, których obowiązek posiadania wynika z ustaw odrębnych.

Oprócz sprawdzenia dokumentów stróże prawa uprawnieni są także do żądania poddania się przez kierującego lub przez inną, w stosunku do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środków działających podobnie do niego. Ponadto sprawdzenia m.in. stanu technicznego, wyposażenia, ładunku, wymiarów, masy lub nacisku osi pojazdu, a także zatrzymania w przypadkach przewidzianych w ustawie, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego oraz usuwania lub przemieszczania pojazdów, gdy są one pozostawione w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudniają ruch lub w inny sposób zagrażają bezpieczeństwu; bądź w sytuacji, gdy kierowca nie okaże dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC, czy w przypadku przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu.

Wśród pozostałych uprawnień nadanych mundurowym znalazły się m.in. i te dotyczące używania urządzeń rejestrujących, czy przyrządów kontrolno-pomiarowych, a także związane z prawem występowania do starosty z wnioskiem o skierowanie kierowcy na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje lub występowaniem z wnioskiem o ocenę stanu zdrowia kierującego pojazdem.

Każdy świadomy kierowca, który zostanie zatrzymany do kontroli drogowej nie będzie się jej obawiał, a tym bardziej unikał, gdyż jak wskazują analizowane przepisy ustawa nie tylko nadaje obu stronom pewnego rodzaju uprawnienia, ale i obowiązki, których powinien przestrzegać nie tylko kierowca lecz także kontrolujący go policjant.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, iż zasadniczym celem takiej kontroli jest podniesienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego i wyeliminowanie z tego ruchu tych, którzy przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie niosą poważne zagrożenie dla innych.

  • Kontrole drogowe żorskiej drogówki
  • Kontrole drogowe żorskiej drogówki
  • Kontrole drogowe żorskiej drogówki
  • Kontrole drogowe żorskiej drogówki
  • Kontrole drogowe żorskiej drogówki
  • Kontrole drogowe żorskiej drogówki
  • Kontrole drogowe żorskiej drogówki
  • Kontrole drogowe żorskiej drogówki
  • Kontrole drogowe w Żorach

Film Kontrole drogowe żorskiej drogówki

Pobierz plik Kontrole drogowe żorskiej drogówki (format mp4 - rozmiar 7.9 MB)

Powrót na górę strony