Budujesz dom? Zainwestuj w jego zabezpieczenie!
Wykorzystując nieobecność inwestorów amatorzy cudzego mienia ogołocili z przewodów elektroenergetycznych dwa, pozostające w budowie, domy jednorodzinne i narazili ich właścicieli na straty sięgające 8 tys. złotych. Do wnętrza budynków włamali się przez dach, czy podważając garażową bramę. Policjanci apelują o czujność i radzą, aby wraz z postępem prac budowlanych, zadbać o solidne zabezpieczenie budowy, która z czasem zaczyna kusić złodzieja.
W ostatnim czasie do komendy wpłynęły dwa zawiadomienia dotyczące kradzieży z włamaniem do pozostających w budowie domów jednorodzinnych. Do pierwszego z nich doszło w dzielnicy Osiny, gdzie złodzieje, aby dostać się do środka, rozebrali dach, a następnie skradli przewody elektroenergetyczne warte 4 tys. złotych na szkodę 37-letniej mieszkanki Żor. Drugie ze zdarzeń miało miejsce w miniony weekend, w Rogoźnej. Podobnie jak wcześniej łupem padły także kable o tej samej wartości. Tym razem sprawcy jednak podważyli bramę garażową i w ten sposób dostali się do wnętrza budynku należącego do 34-letniego inwestora.
Choć jednym z zadań policjantów patrolujących miasto, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej, jest przeciwdziałanie podobnym zdarzeniom w okolicy to warto pamiętać o tym, że bezpieczeństwo naszego majątku w dużej mierze zależy od sposobu jego zabezpieczenia. Mimo, że nie ma stuprocentowego „lekarstwa” na złodzieja to w obecnej dobie istnieje sporo rozwiązań, które znacznie mogą go zniechęcić do działania, a i skutecznie odstraszyć zanim taką próbę podejmie.
Generalną zasadą jest to, że rodzaj zabezpieczenia powinien być podyktowany postępem prac na budowie. Wraz z montażem kolejnych, cennych elementów naszego upragnionego domu musimy zadbać o to, by nie występowały znaczne dysproporcje w jakości tych zabezpieczeń w stosunku do inwestycji. Kiedy w budynku położone zostaną instalacje elektryczne, wodne, czy grzewcze, pojawią się okna i świeżo wstawione drzwi, urządzenia centralnego ogrzewania, czy tym podobne elementy koniecznie powinniśmy pomyśleć o tym, jak ustrzec nasz majątek przed kradzieżą.
Pomocne mogą okazać się nowoczesne systemy alarmowe, czy domowa automatyka, ale też systemy monitoringu z funkcją streamingu obrazu video, bądź rozwiązania wykorzystujące możliwości popularnych komunikatorów i komórkowej telefonii. Niekiedy bywa i tak, że najlepszym rozwiązaniem pozostają najprostsze, znane i sprawdzające się od dziesiątek lat metody, takie jak symulacja obecności, domykanie okien i drzwi, doglądanie terenu przez sąsiadów, a co najważniejsze reagowanie, gdy w sąsiedztwie dzieje się coś niepokojącego, a zwłaszcza pojawiają się obce osoby, czy samochody, których dotąd nie widzieliśmy.
Pamiętajmy też o trwającej od kilku lat kampanii społecznej "Nie reagujesz - akceptujesz!" i alarmujmy, gdy jesteśmy świadkiem przestępstwa.