Wiadomości

Mundurowi i pedagodzy debatowali o bezpieczeństwie uczniów

Data publikacji 14.09.2016

O tym jak skutecznie zapewnić bezpieczeństwo uczniom w szkole debatowali dzisiaj z pedagogami policjanci z miejscowej komendy. W spotkaniu, które zorganizowano w żorskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, mundurowym towarzyszył I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji podinsp. Jacek Stelmach. Podczas debaty nie tylko poruszono kwestie proceduralne, ale i dyskutowano o faktycznych możliwościach współpracy i przeciwdziałania występującym w środowisku nieletnich zagrożeniom.

Dzisiaj o 9.00, w jednej z sal Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żorach, odbyła się debata poświęcona bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w szkole zorganizowana z inicjatywy żorskich stróżów prawa. Dzięki przychylności Pani Naczelnik Wydziału Edukacji UM w Żorach – Bożeny Dąbrowskiej oraz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żorach – Joanny Kowalkowskiej pedagodzy z żorskich szkół mieli możliwość spotkać się z mundurowymi. Na spotkanie z nimi przybył osobiście I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Żorach – podinsp. Jacek Stelmach, Naczelnik Wydziału Prewencji – podinsp. Marek Sobiegraj, jego zastępca asp.sztab. Arkadiusz Muras oraz asystent ds. nieletnich i patologii asp. Łukasz Chmielecki.

Spotkanie rozpoczęła asp.sztab. Kamila Siedlarz – rzecznik prasowy, która uczestnikom przedstawiła przybyłych policjantów i zaprezentowała główny cel spotkania oraz jego przebieg. Następnie asp. Łukasz Chmielecki omówił podstawy prawne i procedury obowiązujące w zakresie zwalczania przestępczości i demoralizacji nieletnich. Po prezentacji regulacji ustawowych głos zabrał I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Żorach – podinsp. Jacek Stelmach. W czasie swojego przemówienia szef żorskich stróżów prawa wyraził wolę kontynuacji współpracy pomiędzy szkołami a policją, a także podkreślił konieczność wypracowania skutecznych algorytmów postępowania w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowych na terenie miejscowych szkół. Już dzisiaj zaprezentował też pedagogom nowe rozwiązania, jakie z pewnością podniosą skuteczność wspólnych starań o dobro młodych ludzi.

Dalsza część spotkania przybrała charakter debaty, w której głos zabrali pedagodzy i policjanci. Wymieniając się swymi doświadczeniami i spostrzeżeniami w zakresie problematyki demoralizacji i przestępczości nieletnich jednogłośnie stwierdzili, że skuteczna walka z tymi negatywnymi zjawiskami jest możliwa tylko przy zaangażowaniu wspólnych sił. Wypracowane w czasie dzisiejszej debaty wnioski z pewnością będą pomocne przy wypełnianiu obowiązków zawodowych obu stron dyskusji, zaś ona sama zapowiedzią dalszej, zintensyfikowanej współpracy w obszarze bezpieczeństwa na terenie szkół.

Powrót na górę strony