Wiadomości

Żeby nieść pomoc wystarczy chcieć

Data publikacji 01.05.2017

Zwierzęta wolno żyjące, w tym ptaki są dobrem ogólnonarodowym chronionym przez ustawę o ochronie zwierząt, czy tzw. europejską dyrektywę ptasią. Zabronione jest m.in. ich umyślne zabijanie lub chwytanie, płoszenie, czy niszczenie ich gniazd i jaj. Są jednak i takie sytuacje, gdy bez ingerencji człowieka zwierzęta te w naturalnym środowisku nie mogłyby przeżyć. Takie jak ta, która przydarzyła się policjantce z Żor ...

Do mikołowskiego Ośrodka Rehabilitacji i Schroniska dla Dzikich Zwierząt w sobotę wieczorem trafił objęty ścisłą ochroną gatunkową ranny ptak. Zwierzę zostało znalezione przez asp.szt. Kamilę Siedlarz podczas popołudniowego rodzinnego spaceru. Przedstawiciel gatunku Gallinula chloropus leżał w trawie i na pierwszy rzut oka można było zauważyć, że okaz jest bardzo słaby, a przy bliższym kontakcie okazało się, że ma złamaną nogę. Wszystko wskazywało na to, że ptak uległ wypadkowi i jeśli nie otrzyma pomocy z pewnością nie przeżyje.

Policjantka natychmiast skontaktowała się z Leśnym Pogotowiem w Mikołowie, gdzie później przetransportowała osobiście ranną kokoszkę wodną. Wcześniej zabrała ją w bezpieczne miejsce, napoiła i doglądała przez kilka godzin. Choć ingerencja człowieka w świat dzikiej przyrody jest co do zasady zabroniona to niesienie pomocy rannym zwierzętom jest niewątpliwie moralnym obowiązkiem każdego z nas.

Co zrobić zatem jeśli znajdziemy ranne dzikie zwierzę? Jeżeli zwierzę ma widoczne obrażenia zewnętrzne, krwawi, czy jego zachowanie jest nienaturalne i wszystko wskazuje na to, że potrzebuje pomocy nie zastanawiaj się i powiadom odpowiednie służby! Aby sprowadzić pomoc należy skontaktować się z najbliższym Urzędem Miasta lub Gminy, Policją, Strażą Miejską, Państwowym Gospodarstwem Leśnym lub Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. W pierwszej kolejności jednak warto nawiązać kontakt z Pogotowiem Leśnym w Mikołowie prowadzącym Ośrodek Rehabilitacji i Schronisko dla Dzikich Zwierząt. Pod numerem telefonu 605 100 179 uzyskamy wszelkie wskazówki dotyczące dalszego postępowania ze zwierzęciem i możliwości jego przekazania pod fachową opiekę.

http://www.lesnepogotowie.pl/index.php/znalazles-dzikie-zwierze-co-zrobic/inne-zwierzeta

  • Policjantka z rannym ptakiem przed Leśnym Pogotowiem
  • Policjantka z rannym ptakiem
  • Ranny ptak
Powrót na górę strony