Wiadomości

Lepiej dmuchać na zimne niż gorącym się sparzyć...

Data publikacji 16.10.2017

To jedna z doskonale znanych od lat przestróg, która nakazuje w pewnych sytuacjach zachować szczególną ostrożność. Tak stało się i tym razem, gdy podczas rozbiórki starej kamienicy ekipa natknęła się na przedmiot przypominających pozostałość po II wojnie światowej. Okazało się jednak, że dotknięty "ręką czasu" metalowy walec to tylko obciążnik zegara.

Wczoraj po 14.00 oficer dyżurny otrzymał telefon od mężczyzny, który powiadomił, że podczas rozbiórki jego kamienicy został znaleziony przedmiot przypominający pocisk pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej.

Na miejsce skierował natychmiast policjanta z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, który udał się do Śródmieścia i fachowym okiem rzucił na rzekomy niewybuch. Wówczas to okazało się, że znalezisko z pewnością leżało tam od dziesiątek lat jednak z niebezpiecznym materiałem nie ma nic wspólnego, gdyż jest na szczęście tylko jednym z elementów starego zegara.

Choć w tym przypadku pomoc saperów nie była konieczna, to postawa właściciela posesji jak najbardziej jest godna pochwały. W myśl tytułowego porzekadała przypominamy dlatego jak zachować się w sytuacji, gdy przypadkiem natkiemy się na przedmiot przypominający "pamiętkę" po II wojnie światowej?

Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić :

- POLICJĘ – tel. 997

- STRAŻ POŻARNĄ – tel. 998

- WOJEWÓDZKIE CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO) – tel. 112

Osoby przekazujące zgłoszenie/zawiadomienie powinny podać dyżurnemu:

- opis przedmiotu (długość, średnica);

- dokładne miejsce i data wykrycia;

- dane osoby, która wykryła niewybuch i może wskazać dokładne miejsce jego położenia.

Również należy powiadomić Policję o każdym wypadku powstałym w skutek działania tych przedmiotów. Za pilne zgłoszenia należy uważać takie, które donoszą o wykryciu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, które stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla ludzi.

Pilne zgłoszenia będą realizowane natychmiast, to znaczy nie później niż w ciągu 24 godzin, pozostałe realizuje się nie później niż w ciągu 72 godzin.

Po zgłoszeniu należy w miarę możliwości zabezpieczyć teren przed dostępem dzieci i innych osób.

Zadania (przedsięwzięcia, czynności) realizowane przez jednostkę Policji:

1. Przyjęcie informacji o zdarzeniu.

2. Wysłanie na miejsce zdarzenia patrolu w celu zebrania dodatkowych, szczegółowych informacji związanych ze zdarzeniem oraz zabezpieczenia miejsca ujawnienia niewypału lu niewybuchu.

3. Powiadomienie patrolu saperskiego oraz, w zależności od zaistniałej sytuacji, innych służb i inspekcji.

4. W razie potrzeby w trybie alarmowym skierowanie na miejsce zdarzenia dodatkowych funkcjonariuszy.

5. W razie potrzeby powołanie i organizacja pracy doraźnego sztabu kryzysowego.

6. Przeprowadzenie czynności wyjaśniających (dochodzeniowo-śledczych).

Powrót na górę strony