Debatowali o bezpieczeństwie
Debata poświęcona bezpieczeństwu seniorów odbyła się dzisiaj w żorskim Uniwersytecie III Wieku. Zorganizowali ją policjanci prewencji i ruchu drogowego. Uczestnikom przypomnieli o funkcjonujących od pewnego czasu innowacyjnych narzędziach tj. aplikacja Moja Komenda, czy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przede wszystkim podzielili się też dobrymi radami, w tym na nadchodzący okres Wszystkich Świętych.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacja Moja Komenda, czy Program Dzielnicowy Bliżej Nas to tematyka dzisiejszej debaty jaka odbyła się w siedzibie miejscowego Uniwersytetu III Wieku. Przeprowadzili ją żorscy policjanci z wydziałów: prewencji i ruchu drogowego, którym towarzyszył podinsp. Marek Sobiegraj – naczelnik pierwszego z nich.
Prowadzący spotkanie podsumowali roczny okres funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń i zachęcili uczestników do korzystania z niej. Przypomnieli też o programie Dzielnicowy Bliżej Nas, w ramach którego mieszkańcy mogą w wygodny sposób skontaktować się ze swoim dzielnicowym np. za pomocą aplikacji Moja Komenda.
Policjant zajmujący się profilaktyką społeczną nie tylko omówił oba narzędzia, ale i przestrzegł zgromadzonych przed nowymi metodami oszustw, o jakich w ostatnim czasie było głośno w całym kraju. Przypomniał też, że w związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych mieszkańcy powinni zachować szczególną ostrożność, gdyż okres ten szczególnie sprzyja przestępcom.
Przedstawiciel drogówki natomiast apelował do seniorów o bezpieczne zachowania podczas poruszania się w ruchu drogowym w roli zarówno pieszych, jak i pasażerów, czy kierujących. Podkreślał, że dbając o własne bezpieczeństwo warto zaopatrzyć się w odblaski, szczególnie teraz, gdy wnet wyruszymy odwiedzić groby bliskich.
Każde z takich spotkań, w których uczestniczą mieszkańcy Żor jest niezwykle ważnym elementem wspólnej troski o bezpieczeństwo w mieście. Informacje przekazane przez uczestników służą mundurowym bowiem m.in. do planowania służb i objęcia kontrolą obszarów najbardziej zagrożonych przestępczością. Rozmowy z mieszkańcami obok zgłoszeń dokonywanych tradycyjną drogą, bądź zgłoszeń wysyłanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa są niezwykle pomocne, pozwalają przecież stróżom prawa poznawać lokalne oczekiwania społeczne i podejmować kroki by im sprostać.