O handlu ludźmi podczas seminarium w ramach Dni Otwartych Unii Europejskiej
"Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa" to tytuł wystąpienia jakie do uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego skierowała policjantka z Żor, która wzięła udział w seminarium poświęconym pracy w krajach Unii Europejskiej. Wydarzenie zorganizowały Punkty Pośrednictwa Pracy z Żor, Raciborza i Jastrzębia-Zdroju w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu młodych ludzi.
W miniony piątek w żorskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbyło się seminarium pt. "Żyć i pracować w krajach Unii Europejskiej, Unia dla młodzieży". Seminarium zorganizowali pośrednicy pracy z Żor, Raciborza oraz Jastrzębia-Zdroju, a do udziału zaprosili licznie zgromadzonych uczniów.
Organizatorzy i prelegenci w swoich wystąpieniach podkreślali jak ważna w dzisiejszych czasach jest wiedza na temat rynku pracy, wymagań pracodawców oraz skrupulatnego przygotowania do wyjazdu za granicę. Omówili także nie tylko korzyści płynące z podjęcia pracy w krajach Unii Europejskiej, ale przede wszystkim zasady bezpiecznego podejmowania zatrudnienia.
Młodzież mogła zapoznać się m.in. z ofertami pracy krótkoterminowego zatrudnienia u pracodawców holenderskich, niemieckich, czy belgijskich oraz przebiegiem procedury związanej z zatrudnieniem, wyjazdem, a także pobytem za granicą.
Seminarium zwieńczył wykład przygotowany przez asp.szt. Kamilę Siedlarz z Komendy Miejskiej Policji w Żorach. Policjantka poruszyła tematykę przestępstw handlu ludźmi uwrażliwiając tym samym młodzież na formy jakie mogą one przybierać. Wyjaśniła krok po kroku jak przygotować się do wyjazdu za granicę, jak sprawdzić wiarygodność pośredników pracy i co ze sobą zabrać. Wskazała też, gdzie szukać informacji na temat bezpiecznej podróży do krajów Unii Europejskiej i gdzie uzyskać pomoc w sytuacji zagrożenia. Przy okazji swego wystąpienia zwróciła też uwagę na prawa ofiar handlu ludźmi.