Wiadomości

Wokół przepisów karnych w Światowy Dzień Środowiska

Data publikacji 05.06.2018

Obowiązek ochrony środowiska zapewnia art. 5 ustawy zasadniczej. Kostytucja bowiem wyraźnie wskazuje, że jednym z zadań państwa jest podejmowanie działań zmierzających do naprawienia wyrządzonych szkód lub zapobiegających wyrządzeniu szkód fizycznemu otoczeniu lub zasobom naturalnym. Jedną z organizacji państwowych, zaangażowaną w tę ochronę jest niewątpliwie Policja, która ściga tych, którzy popełniają przestępstwa przeciwko środowisku.

Jak wskazują policyjne statystyki na terenie całego kraju w ubiegłym roku doszło do przeszło 100 przestępstw przeciwko środowisku. Policjanci wszczęli ponad 500 postępowań, z których 109 otrzymało status stwierdzonych. Do najczęściej popełnianych czynów należały przestępstwa związane z nieodpowiednim postępowaniem z odpadami (51), zanieczyszczeniem środowiska (22), czy dokonywaniem zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym (19), a ich sprawcom groziło do 5 lat pozbawienia wolności. Kodeks karny przewiduje taką karę dla większości przestępstw przeciwko środowisku, ale też wyższą – podniesioną nawet do granicy 8 lat pozbawienia wolności np. w przypadku tj. zaniedbań przy utrzymywaniu urządzeń zabezpieczających środowisko, czy niszczenia, uszkadzania lub zmniejszania wartości przyrodniczej chronionego terenu lub obiektu.

Art. 5. Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.

Liczne przepisy karne bez trudu znajdziemy też w kodeksie wykroczeń, który w Rozdziale XIX zatytułowanym „Szkodnictwo leśne, polne i ogrodowe” wymienia kilkanaście wykroczeń godzących w ochronę środowiska, za które możemy zostać ukarani np. mandatem karnym.

Ochronę środowiska w naszym kraju reguluje głównie Ustawa Prawo ochrony środowiska, jednak warto też zwrócić uwagę na inne akty, które nakazują nam dbałość o nasze otoczenie i naturalne zasoby. Jednym z nich jest dla przykładu Ustawa o odpadach, która określa m.in. środki służące ochronie środowiska, życia i zdrowia ludzi, czy ograniczające ogólne skutki użytkowania zasobów.

Dlatego pamiętajmy szczególnie dzisiaj, w uchwalony w 1972r. na Konferencji Sztokholmskiej – Światowy Dzień Środowiska, że obywatelskim obowiązkiem każdego z nas jest troska o to co nas otacza i stanowi zasoby naturalne. Nie zapominajmy, że za wszelkie bezprawne działania godzące w ochronę środowiska możemy zostać ukarani co najmniej mandatem karnym, a w przypadku przestępstw skazani nawet na karę 8-letniego pobytu w więzieniu.

Odwiedź stronę MINISTERSTWA ŚRODOWISKA - dowiedz się więcej o ochronie

Powrót na górę strony