Z pomocą bezdomnym i nieporadnym życiowo
Dzielnicowi i pracownicy żorskiego MOPS-u kontrolują miejsca przebywania bezdomnych. Chcą dotrzeć do pozbawionych dachu nad głową zanim na dobre rozpocznie się zima. Niesienie pomocy osobom bezdomnym, starszym oraz zamieszkającym samotnie stanowi bowiem jedno z głównych działań policji, które mundurowi realizują we współpracy z innymi instytucjami.
Identyfikowanie przypadków konieczności udzielenia międzyinstytucjonalnej pomocy osobom bezdomnym, w podeszłym wieku, czy nieporadnym życiowo to główny cel działań, które realizują dzielnicowi wspólnie z pracownikami żorskiego MOPS-u. Dzisiaj odwiedzili oni kilka miejsc, gdzie dotychczas koczowali pozbawieni dachu nad głową.
Policjanci i pracownicy socjalni za każdym razem, gdy napotkają bezdomnych przebywających w opuszczonych budynkach, na ogródkach działkowych i innych miejscach informują ich o możliwościach skorzystania z dostępnych w mieście miejsc schronienia, uzyskania wszechstronnej pomocy i ostrzegają przed skutkami niskich temperatur. Jak szacują w Żorach obecnie żyje kilkadziesiąt osób bezdomnych, które borykają się głównie z różnymi uzależnieniami.
Stróże prawa przypominają, że w okresie od 1 listopada do 31 marca działa specjalna infolinia dla bezdomnych – 987, która czynna jest przez całą dobę, a połączenia są bezpłatne. Na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach dostępny jest również wykaz placówek udzielających tymczasowego schronienia.
Mundurowi apelują też do mieszkańców o sygnalizowanie o przypadkach konieczności udzielenia pomocy osobom bezdomnym, starszym, czy nieporadnym życiowo, szczególnie zimą, gdy narażone są one na wychłodzenia organizmu. Zgłoszenia można przekazywać za pośrednictwem numeru alarmowego 112, infolinii dla bezdomnych 987 lub poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa lub bezpośrednio dzielnicowemu, odpowiedzialnemu za dany rejon służbowy.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.42 MB)