Dzisiaj święto, które powinniśmy obchodzić przez cały rok - Dzień bez Śmiecenia
Kto śmieci w miejscu publicznym podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany - stanowi tak przepis zawarty w art. 145 Kodeksu wykroczeń. Jednak nie tylko o wyrzucenie papierka, niedopałka papierosa, czy pozostawienie butelki w lesie chodzi podczas obchodzonego dzisiaj Dnia bez Śmiecenia. Świadomość gospodarowania odpadami i edukacja proekologiczna jest bowiem głównym celem i ideą jaka powinna nam przyświecać nie tylko dziś, ale i przez cały rok.
Konstytucja RP stanowi, że każdy obywatel jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie. Niestety jak wskazuje doświadczenie pewien odsetek osób zupełnie lekceważy ów konstytucyjny obowiązek, czym niewątpliwie przyczynia się do degradacji otaczającego nas środowiska.
Dlaczego wspominamy o zaśmiecaniu, które penalizuje Kodeks wykroczeń? Otóż podobnie jak mówi znane powiedzenie: "Czego Jaś się nie nauczy – Jan nie będzie umiał" zaczyna się od nieprzestrzegania tych najdrobniejszych norm, a kończy na poważnych problemach. Zacznijmy zatem od nas samych, od krzewienia kultury ekologicznej wśród najmłodszych, czy od segregowania śmieci w naszych gopsodarstwach domowych.
Wyrazem troski o środowisko jest dla przykładu ustanowiony Dzień bez Śmiecenia - idea, która stanowi efekt porozumienia młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. W naszym kraju obchodzona od 2007 roku, właśnie 11 maja. Wówczas to w Polsce rozpoczął funkcjonowanie system gospodarki odpadami opakowaniowymi zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62.
Warto przypomnieć, że obowiązkiem każdej gminy jest stanowienie przepisów prawa dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi, które dla mieszkańców Żor, obok przydatnych informacji, zawierających stawki opłat, harmonogramy, czy porady, dostępne są w Oficjalnym Serwisie Miasta Żory.
Z okazji przypadającego na dziś Światowego Dnia bez Śmiecenia i policjanci apelują "dbajcie o środowisko" i przypominają, że nie tylko zaśmiecanie miejsc publicznych jest karalne, ale i nielegalne pozbywanie się odpadów, które stanowi poważny, globalny problem współczesnej epoki.