Ruszył nowy projekt „Between Cultures – Between Words”
Komenda Miejska Policji w Żorach obok Stowarzyszenia Żorska Strefa Przedsiębiorczości po raz kolejny wystartowała w roli partnera w projekcie po tytułem „Between Cultures – Between Words” realizowanym przez Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA. Jego głównym celem jest uświadomienie o zagrożeniu, jakim jest hejt, dyskryminacja oraz mowa nienawiści, w szczególności wśród młodzieży. Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy oraz objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Żory, wspiera go m.in. basista i perkusjonista z Kolumbii.
Trzy lata współpracy Komendy Miejskiej Policji w Żorach, którą policjanci zainicjowali w 2018 roku ze Stowarzyszeniem Międzykulturowym MALOKA w ramach działań związanych z zakresie przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość zaowocowała kolejnym wspólnym projektem.
„Between Cultures – Between Words” to inicjatywa na rzecz edukacji związanej z uświadamianiem, głównie młodzieży, na temat zagrożeń jakie niesie za sobą hejt, dyskryminacja oraz mowa nienawiści. „Pragniemy, aby w naszym mieście się dobrze mieszkało” – mówią liderzy projektu i pomimo panującej pandemii realizują plany, które powstawały przez ostatnie miesiące.
Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA na realizację projektu pozyskało dotację ze środków programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG i do współpracy zaprosiło Komendę Miejską Policji w Żorach oraz Stowarzyszenie Żorska Strefa Przedsiębiorczości. Pozyskało też innych partnerów, dzięki którym w ramach roboczych sesji odbywających się z zachowaniem reżimu sanitarnego lub wykorzystaniu środków komunikacji na odległość zaplanowano m.in. szkolenia dla młodzieży, liderów społeczności lokalnej oraz kawiarenki obywatelskie. Projekt obejmuje też obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, a przy tym powstanie tematycznej strony internetowej.
Dotychczas odbyło się spotkanie, podczas którego koordynatorka projektu Anita Czerner-Lebedew przedstawiła jego założenia dyrektorom szkół. Przeprowadzono kilka sesji roboczych dla liderów, zorganizowano spotkanie informacyjne z przedstawicielami mediów , a także wyemitowano na antenie Radia Żory wywiad specjalny poświęcony promocji inicjatywy.
Wśród liderów projektu obok przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Żorach oraz Stowarzyszenia Żorska Strefa Przedsiębiorczości wymienić można Bożenę Dąbrowską piastującą stanowisko Naczelnika Wydziału Edukacji UM w Żorach, Allę Ożyjewską-Brożynę – asystenta międzykulturowego w Żorach odpowiedzialną w ramach projektu za kontaktami z mediami oraz prowadzącą Funpage projektu na Facebook @BetweenCulturesBetweenWords, a także Renatę Gibas - coacha, trenera szkoleń miękkich, outdoor, umiejętności społecznych, terapeutę i Lilianę Marcisz - pedagoga, psychoterapeutę, trenera rozwoju osobistego.
Projekt całym sercem wspiera również Edilson Sanchez - kolumbijski basista, pochodzący z wielokulturowej Bogoty, obecnie mieszkający w Polsce, który przez wiele lat związany był z Żorami.