Wiadomości

Kupujesz lub sprzedajesz w sieci? Uważaj na fałszywe linki!

Data publikacji 21.07.2021

Uważajcie na fałszywe linki, zwłaszcza jeśli jesteście aktywni na popularnych portalach sprzedażowych. Przestępcy w ten sposób pozyskują dane do logowania do bankowości internetowej i pustoszą konta. Przekonały się o tym dwie kolejne mieszkanki Żor, które chcąc sprzedać wystawione przedmioty właśnie straciły pieniądze.

Choć policjanci, banki i portale sprzedażowe ostrzegają przed oszustami to internauci nadal padają ofiarami przestępców. Działają oni w ten sposób, że kontaktują się ze sprzedającymi i proszą o kliknięcie w wysłany link, za pośrednictwem którego rzekomo można odebrać pieniądze. Niestety takie linki zazwyczaj prowadzą do fałszywych stron portali sprzedażowych lub fałszywych bramek integratorów płatności w efekcie czego oszuści pozyskują dane do logowania na nasze konto bankowe, a potem je okradają.

Po raz kolejny apelujemy – NIE KLIKAJCIE w fałszywe linki, NIE PODAWAJCIE też swoich danych osobowych, danych dostępowych do banku, czy danych karty płatniczej. NIE ZATWIERDZAJCIE też przelewu hasłem wysłanym w wiadomości SMS lub mobilną autoryzacją.

Ostrzegamy też, że w sieci można spotkać się ze scenariuszem o wzięciu towaru na raty, który należy potwierdzić za pomocą dedykowanej aplikacji. Często też można spotkać się też z wysyłaniem wiadomości e-mail informujących o konieczności akceptacji rzekomej prośby o przyznanie kredytu. Niestety i w tym przypadku może okazać się, że zamiast kredytu zostaniemy obciążeni stratą.

Powinniśmy też pamiętać o tym, że przestępcy wymyślają coraz to nowsze metody oszustw – dla przykładu potrafią podrobić numer bankowej infolinii i dzwoniąc podać się za pracownika banku. Bądźmy zatem ostrożni NIE INSTALUJMY APLIKACJI i nie wykonujmy żadnych operacji zanim nie upewnimy się, że nie doszło do przestępstwa.

Tylko OSTROŻNOŚĆ i ZDROWY ROZSĄDEK, a także PODEJRZLIWOŚĆ mogą uchronić nas przed oszustem.

Komunikat banku o fałszywych linkach

Telefon z banku? Uwaga, to mogą dzwonić oszuści

Oszuści podszywają się pod...

Ostrzegamy przed oszustwami z wykorzystaniem fałszywych stron pośredników płatności

Powrót na górę strony