Wiadomości

Dziś działania „Bezpieczny cyklista”

Data publikacji 05.07.2022

Nad bezpieczeństwem użytkowników jednośladów czuwać dziś będą żorscy mundurowi. To wzmożone działania ukierunkowane nie tylko na użytkowników rowerów, ale także innych urządzeń służących do przemieszczania się. Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie obowiązujących przepisów w zakresie bezpieczeństwa i zasad komunikacji drogowej.

Wraz z okresem wakacyjnym na naszych drogach przybywa jednośladów. Z przyjemnością przesiadamy się na rowery, hulajnogi czy motocykle. Pamiętajmy przy tym, że przepisy dotyczą wszystkich użytkowników dróg. Sprawny technicznie rower czy hulajnoga, wyposażone w oświetlenie i elementy odblaskowe to ważny element naszej widoczności dla innych użytkowników dróg.
Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu wiąże się ze znajomością i stosowaniem przepisów. Przypominamy zatem najważniejsze zasady bezpieczeństwa.
Przypominamy o kilku ważnych zasadach!

Dla rowerzystów:
Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru. Sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek to podstawa wymagana przepisami prawa. W trakcie jazdy po zmroku musimy mieć przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Pamiętaj, że każdy rowerzysta obowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem może skorzystać wyjątkowo, gdy:
• opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
• szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
• warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
• korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, zachowaj szczególną ostrożność i ustępuj miejsca pieszym.
Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu. Warto również korzystać z elementów odblaskowych. Opaska lub kamizelka odblaskowa zwiększy znacznie naszą widoczność.


Dla użytkowników hulajnóg:
Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
• od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
• od osób, które ukończyły 18 lat, nie wymaga się uprawnień;
• dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:
• jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
• zachowanie szczególnej ostrożności;
ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Przepisy zabraniają:
• kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
• ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
• czepiania się pojazdów;
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
• ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.
UTO: korzystanie z drogi
Kierujący urządzeniem UTO nie może korzystać z jezdni. Jest obowiązany korzystać z:
• drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
• gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, może korzystać z chodnika.
Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, kierujący UTO musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.


Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.

Powrót na górę strony