Legalne "wyścigi" podczas spotkania miłośników motoryzacji
Wymiana koła na czas i wyścigi taczek to jedna z konkurencji, które odbyły się w trakcie zlotu fanów motoryzacji na parkingu jednego z żorskich dyskontów budowlanych. Organizatorem przedsięwzięcia, które ma na celu promowanie właściwych i bezpiecznych zachowań na drogach, jest jedno z żorskich stowarzyszeń. Na ich zaproszenie inicjatywę tą kolejny raz odwiedzili żorscy mundurowi.
W niedzielne popołudnie na parkingu jednego z centrów budowlanych zorganizowane zostało spotkanie mające na celu propagowanie motoryzacji oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W trakcie tego spotkania uczestnicy mogli nie tylko wzajemnie porozmawiać o swojej pasji i zaprezentować swoje samochody, ale także wziąć udział w konkursach przygotowanych przez organizatora – żorskie stowarzyszenie motoryzacyjne wspierane przez Centrum Organizacji Pozarządowych.
Już na wstępie organizator zwrócił uwagę uczestnikom tego spotkania, iż inicjatywie tej przyświeca wspólna zabawa i brak jest przyzwolenia na zachowania niezgodne z obowiązującymi przepisami. Na spotkaniu nie zabrakło również żorskiej Policji, która zaproszona przez organizatorów czuwała nad bezpieczeństwem. W trakcie jednej z konkurencji uczestnikom przypomniano o właściwym zabezpieczeniu miejsca awarii pojazdu oraz na istotę stosowania elementów odblaskowych.
To ważne, aby tego typu spotkania odbywały się zgodnie z obowiązującym prawem oraz w poszanowaniu zarówno pasji, jak i wszelkich uczestników dróg.
Pamiętajmy, że kluczem do zrozumienia jest szacunek i tolerancja.
Przypominamy również o właściwym oznakowaniu miejsca awarii oraz o stosowaniu elementów odblaskowych!
Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:
- na autostradzie lub drodze ekspresowej - w każdym przypadku;
- na pozostałych drogach twardych:
- poza obszarem zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
- na obszarze zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.
Postój pojazdu, o którym mowa wyżej, należy sygnalizować w sposób następujący:
- na autostradzie lub drodze ekspresowej – przez:
- włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,
- umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem; trójkąt ten umieszcza się na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu;
- na pozostałych drogach:
- poza obszarem zabudowanym - przez umieszczenie w odległości 30-50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych; w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy włączyć światła pozycyjne,
- na obszarze zabudowanym - przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.
Sygnalizowanie obowiązuje przez cały czas postoju pojazdu.
Film Wymiana_kola_na_czas.mp4
Opis filmu: Wymiana koła na czas oraz profilaktyczne przesłanie
Pobierz plik Wymiana_kola_na_czas.mp4 (format mp4 - rozmiar 8.39 MB)
Nagranie audio Audiodeskrypcja
Opis nagrania: Wymiana koła na czas
Pobierz plik Audiodeskrypcja (format mp3 - rozmiar 266.61 KB)