#NATURALNIE, że CHRONIMY
Niszczenie środowiska naturalnego przybiera różną postać… Policjanci wraz z edukatorem rybnickiego Nadleśnictwa, a także drużyny Zuchowej Hufca ZHP Żory spotkali się uczniami najmłodszych klas, aby wspólnie porozmawiać o przyrodzie i bezpieczeństwie. Pamiętajmy, że przyrodę trzeba nie tylko kochać, ale również zrozumieć.
„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”, to słowa patrona szkoły, które mocno nawiązują do cyklu spotkań uczniów najmłodszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Żorach. Podczas spotkań z najmłodszymi policjanci przypomnieli o najważniejszych zasadach i przepisach, jakimi powinniśmy kierować się w życiu codziennym. Mundurowi przypomnieli dzieciom o tym, w jaki sposób powinniśmy postępować w sytuacjach zagrożenia i jak zachować się, kiedy się zagubimy – również w lesie. W każdej z takich sytuacji najważniejszy może okazać się spokój i wezwanie pomocy. Policjanci, w tym dzielnicowi zwrócili uwagę na nielegalne problem składowania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych, niszczenie terenów zielonych, kradzieże z terenów leśnych czy zaniechanie w opieki nad zwierzętami, a nawet celowe znęcanie nad nimi. To istotne, aby korzystając z natury pomóc pozostać jej jak najbardziej pierwotną, a wchodząc do lasu nie pozostawiać po sobie śmieci.
W ramach kampanii społecznej pod nazwą „#NATURALNIE, że CHRONIMY”, a także „Zielona Strefa – ochrona zwierząt i środowiska” do działań włączyło się Nadleśnictwo Rybnik oraz XVI Gromada Zuchowa Leśne Ludki, która działa w Szczepie Harcerskim ,,Dębina” Związku Harcerstwa Polskiego. Poprzez edukację, a także zabawę uczestnicy mogli bardziej poznać potrzeby lasu i natury. Pani edukator rybnickiego nadleśnictwa przeprowadziła prelekcję, która pomogła dzieciom zrozumieć, jak rosną drzewa i powstają lasy, a także zwróciła uwagę na umieszczone znaki w lesie identyfikujące miejsce, na którym się znajdujemy. Zwróciła uwagę dzieciom, iż wchodzenie na stosy drewna jest niebezpieczne, a także na wagę kontrolowanej wycinki drzewa dla samego ekosystemu. Druhowie gromady zuchowej przeprowadzili dla najmłodszych leśne harce, dzięki którym przez zabawę dzieci poznały strony świata i sposób na orientację w terenie z pomocą natury. Prowadzący spotkanie zwrócili uwagę, na zagadnienie zbierania w lesie grzybów i zagrożenie, jakie mogą wywołać w organizmie toksyny trujących odmian. Do inicjatywy włączył się również Urząd Miasta w Żorach, przekazując za pośrednictwem żorskich stróżów prawa „Atlas Grzybów”, który zagości w szkolnej bibliotece i pomoże uczniom zgłębić wiedzę o samych grzybach. Policjanci na zakończenie rozdali dzieciom odblaski, dzięki którym z pewnością dzieci będą bardziej widoczne podczas jesiennych spacerów.