Dwie policyjne akcje, ale jeden cel! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
Żorscy mundurowi wraz z partnerem profilaktyczno-społecznej akcji "Nie daj wystrychnąć się na wnuczka", a także młodzieżą Zespołu Szkół nr 2 im. ks. Józefa Tischnera promowali dziś bezpieczeństwo, nie tylko te związane z oszustwami, ale również niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dzielnicowi oraz policjanci ruchu drogowego rozdawali mieszkańcom elementy odblaskowe, oraz ulotki, których treść eksponowana jest również na terenie galerii handlowej. Inicjatywie współtowarzyszył wernisaż prac uczniów związany z tematyką oszustw.
Dziś na terenie partnera akcji "Nie daj wystrychnąć się na wnuczka" – Galerii Wiślanka odbył się kolejny z etapów profilaktyczno-społecznej akcja żorskiej Policji. Oszustwa na członka rodziny, bądź autorytet tj. prokuratora, sędzie, czy policjanta odbywają się z wykorzystaniem zaawansowanej socjotechniki. Pamiętajmy, aby nikomu nie przekazywać pieniędzy, bądź kosztowności. Prawdziwi policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy, dostępu do naszych kont bankowych i nie opowiadają o prowadzonych przez siebie policyjnych działaniach.
Niestety, mimo szeroko zakrojonych działań mundurowych i wielu kampanii społecznych uczulających na tego typu procedery, seniorzy cały czas pozostają na celowniku oszustów. Odbierając telefon od bliskich, którzy pilnie potrzebują naszej pomocy finansowej, a także od „policjantów”, czy innych „urzędników”, którzy chcą nas zaangażować w działania mające uchronić nasze oszczędności, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Przypominamy, że Policja nie prowadzi tego typu spraw i nie angażuje społeczeństwa w sytuacje, w których koniecznym jest przekazanie własnych pieniędzy. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.
W dzisiejszych działaniach udział wzięli dzielnicowi oraz policjanci ruchu drogowego, dla których bezpieczeństwo jest niezwykle ważne. To właśnie bezpośrednie spotkania stróżów prawa z mieszkańcami i możliwość rozmowy o zagrożeniu stanowią klucz do bezpieczeństwa.
Kiedy ktoś dzwoni i próbuje wywierać na Tobie presję, wymuszając wypłatę pieniędzy, stosuj się do poniższych zasad:
- zachowaj spokój;
- nie wykonuj ślepo poleceń;
- rozłącz się i weź kilka głębokich wdechów;
- zweryfikuj opisaną sytuację:
- w przypadku scenariusza „na wnuczka” - powiadom najbliższych o zdarzeniu – zweryfikuj przedstawioną Ci historię;
- w przypadku scenariusza „na policjanta” – skontaktuj się z najbliższą jednostką policji lub instytucją, pod którą podszył się oszust;
- Powiadom Policję o usiłowaniu popełnienia przestępstwa lub o jego popełnieniu.
- Powiadom swój bank, dzwoniąc do niego na numer infolinii znajdującej się na stronie internetowej banku – nigdy nie korzystaj z numeru podanego przez oszustów podczas rozmowy.
Zachęcamy do zapoznania się z filmem edukacyjnym traktującym o oszustwach typu „na wnuczka” zrealizowanego przez Komendę Miejską Policji w Żorach, którego spot można również zobaczyć u partnera akcji - rybnickiej Telewizji TVT.
Ponadto 5 marca o godz. 10.00 na kanale TVP3 Katowice w programie "Senior na fali" oficer prasowy żorskiej policji asp. Marcin Leśniak odpowie na pytania dotyczące bezpieczeństwa seniorów i przestępstw metodą "na wnuczka" - zachęcamy do oglądania.