Wiadomości

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego pod szczególnym nadzorem

Data publikacji 22.03.2023

Dzisiaj w całym województwie policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania pod nazwą "NURD" - ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podstawą dzisiejszych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i innych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz zagrożeni kontaktem z nim. Apelujemy o rozwagę i wzajemny szacunek na drodze!

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. W środę większym niż zwykle nadzorem zostaną objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, gdzie ryzyko powstania wypadku jest największe.
Tylko w tym roku na terenie Żor doszło do 2 wypadków, 1 kolizji z udziałem pieszych uczestników ruchu, a także ukarano 8 rowerzystów za jazdę po alkoholu. Celem dzisiejszych działań jest ograniczenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego i rowerzystów oraz ujawnianie wykroczeń będących przyczyną tego typu zdarzeń drogowych i tym zajmować się będą właśnie żorscy mundurowi. Wybrane miejsca działań uwzględniać będą wnikliwe analizy bezpieczeństwa żorskich dróg.
Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Pomimo tego, że dotyczą one wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy w wypadku z samochodem zawsze przegrywają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Kierujący pojazdem natomiast, widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, powinien — zgodnie z przepisami — zmniejszyć prędkość, zwiększając jednocześnie swoją uwagę.
Przypominamy również o stosowaniu elementów odblaskowych, dzięki którym w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza oraz po zmierzchu piesi stają się lepiej i szybciej widoczni.

Ładowanie odtwarzacza...

Nagranie audio Audiodeskrypcja.m4a

Opis nagrania: Audiodeskrypcja

Powrót na górę strony