Razem przeciwko przemocy, obojętności i hejtowi
O przemocy z uczniami Zespołu Szkół Społecznych z Żorach rozmawiał profilaktyk żorskiej Policji. Hejt ukrywa się pod maską nienawiści, kompromitowania, wulgarności, znęcania się i dręczenia… najczęściej w Internecie, bo hejter wierzy ślepo w anonimowość. Nie bądźmy obojętni na krzywdę innych…
Wczoraj policjant Komendy Miejskiej Policji w Żorach spotkał się z uczniami Zespołu Szkół Społecznych im. Wspólnej Europy w Żorach, aby porozmawiać o przemocy występującej wśród rówieśników. Przestępstwa z nienawiści to szczególny rodzaj przestępczości, którego ofiarami mogą stawać się osoby z uwagi na ich niezbywalne cechy takie jak rasa, narodowość, pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, orientacja seksualna czy inne podobne.
Wskazuje to na podłoże oraz złożoność tego zjawiska, w skład którego wchodzą stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja, etykietowanie, wrogość czy nienawiść tak często obecne w życiu społecznym.
Najczęstszym miejscem aktywności tzw. hejtera jest internet, bo wierzy on ślepo, iż jest tam anonimowy. Niejednokrotnie wyśmiewanie to ma charakter przetworzonych zdjęć osób z dodanym opisem – tzw. memów, które mają wyśmiewać i upokarzać daną osobę lub też grupę osób.
Jeśli masz sygnały – reaguj! Zachęcamy do obejrzenia spotu profilaktycznego o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi, a także do odwiedzenia strony, gdzie znajdziecie Państwo informacje na temat całodobowej, bezpłatnej infolinii 800 080 222 dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli.
Nagranie audio Audiodeskrypcja.mp4
Opis nagrania: Audiodeskrypcja