Wiadomości

Profilaktyczna akcja żorskich mundurowych

Data publikacji 03.08.2023

Wczoraj, przed budynkiem galerii handlowej w Żorach odbyła się akcja znakowania rowerów przeprowadzona we współpracy z Urzędem Miasta Żory. To był również czas przypomnienia obowiązujących przepisów i porozmawiania o bezpieczeństwie niechronionych użytkowników ruchu drogowego. Uczestnicy akcji mogli otrzymać od mundurowych odblaskowe elementy, a także elementy niezbędnego wyposażenia jednośladów.

W środę na terenie galerii handlowej żorscy stróże prawa przeprowadzili akcję promującą bezpieczeństwo mienia, a także niechronionych użytkowników ruchu drogowego. „Oznacz się” – to już kolejna w tym roku akcja znakowania jednośladów, dzięki czemu rower lub hulajnoga stają się dużo łatwiej identyfikowalne i charakterystyczne. Pamiętajmy jednak, iż prócz oznakowania naszego jednośladu należy zadbać o właściwe jego zabezpieczenie przed kradzieżą. Podobnie jak w przypadku naszych nieruchomości, czy innych pojazdów.
Podczas przeprowadzonej akcji mundurowi rozdawali pieszym elementy odblaskowe, a także rozmawiali z cyklistami, zwracając uwagę na wymagane wyposażenie rowerów. Czas ten był również okazją, aby nieodpłatnie doposażyć rower w „dzwonek”.

Korzystając z okazji, przypominamy kilka wymagań związanych z bezpieczeństwem podczas poruszania się na rowerze. Rower powinien być przede wszystkim sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie!

Rower powinien być wyposażony:

 • z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
 • z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
 • w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
 • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rower może być wyposażany:

 • z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
 • na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
 • na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
 • w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).
Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.
Rowerzysto, kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa Twoją widoczność na drodze.

 • Na zdjęciu widać policjanta przekazującego kobiecie odblaskową opaskę.
 • Na zdjęciu widać policjantów przekazujących element odblaskowy chłopcu, a obok stoi kobieta.
 • Na zdjęciu widać policjantów, którzy przekazują odblaskową listwę i dzwonek chłopcu na rowerze.
 • Na zdjęciu widać policjanta, policyjny radiowóz, a na pierwszym planie urządzenie do znakowania rowerów oraz rower.
 • Na zdjęciu widać policjanta przekazującego kobiecie odblaskowy element.
 • Na zdjęciu widać policjantów rozdających grupie nastolatków elementy odblaskowe.
Powrót na górę strony