Wiadomości

Świeć Przykładem – Noś Odblaski!

Data publikacji 02.10.2023

Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. W niedzielę 1 października 2023 r. Policja zainaugurowała kolejną edycję akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do niechronionych uczestników ruchu drogowego, która ma na celu zachęcenie do korzystania z odblaskowych elementów. Uczestnicy jubileuszowego zlotu Hufca ZHP Żory oraz charytatywnego pikniku parafialnego mogli otrzymać od policjantów odblaskowe elementy.

W niedzielne popołudnie 1 października 2023 roku żorscy mundurowi zainaugurowali lokalnie kolejną już edycję akcji Świeć Przykładem – Noś Odblaski! Akcja będzie trwała do końca roku, a jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym, w tym seniorom o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.
Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny dla kierujących, o czym przypominali policjanci i Sznupek - maskotka Śląskiej Policji.
Stróże prawa włączyli się w ramach działań profilaktycznych w charytatywny piknik Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żorach, a także odwiedzili uczestników jubileuszowego zlotu Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Żory z okazji jego 90-lecia, na których to propagowali nie tylko bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale także stosowanie odblasków przez pieszych.
Uczestnicy pikniku parafialnego mogli także usłyszeć na temat oszustw i zagrożeń, zarówno tych w rzeczywistości, jak i „cyberprzestrzeni”. Uwrażliwienie na problem, a także wiedza na temat sposobów przeciwdziałania zagrożeniom z pewnością pomaga ograniczyć jego negatywne skutki.


Przypominamy, iż prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt, kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.

 

  • Na zdjęciu widać harcerkę otrzymującą odblask od policjanta.
  • Na zdjęciu widać policjanta ruchu drogowego rozdającego odblaski.
  • Na zdjęciu widać policjanta i Sznupka podczas parafialnego pikniku.
  • Na zdjęciu widać policjanta rozdającego odblaski dzieciom podczas pikniku.
  • Na zdjęciu widać kucającego policjanta, który przekazuje odblask małej dziewczynce.
  • Na zdjęciu widać policjanta, który zapina chłopcu odblaskową listwę na przedramieniu.
  • Na zdjęciu widać policjanta wręczającego dziewczynce odblaskowego misia, obok stoi ojciec dziewczynki.
  • Na zdjęciu widać policjantów przed promocyjnym stanowiskiem w trakcie parafialnego pikniku.
  • Na zdjęciu widać Sznupka - maskotkę Śląskiej Policji, w trakcie pikniku parafialnego.
Powrót na górę strony