Wiadomości

Policjanci pomogli uruchomić samochód, który zatrzymał się na skrzyżowaniu

Data publikacji 21.11.2023

Policjanci z żorskiej drogówki zauważyli korek na ulicy Rybnickiej. Szybko okazało się, że powodem utrudnień była awaria samochodu w okolicy ronda. Kłopotliwa sytuacja spotkała trzy kobiety podróżujące chevroletem z dwójką dzieci. Na szczęście w pobliżu byli policjanci, którzy pomogli kobietom rozwiązać problem z samochodem. Mundurowi kolejny raz udowodnili, że hasło pomagamy i chronimy, to nie tylko motto, ale przede wszystkim cel, który przyświeca policjantom każdego dnia.

Wczoraj przed godziną 15:00 mundurowi napotkali na zator drogowy ulicy Rybnickiej, już od wysokości skrzyżowania z aleją Armii Krajowej. Sprawdzając, co mogło przyczynić się do tego utrudnienia w ruchu, zauważyli osobowego chevroleta, przed którym stały 3 kobiety zaniepokojone, a wraz z nimi w aucie znajdowała się dwójka dzieci.

Kierująca zapytana o przyczynę awarii powiedziała, że podczas przejeżdżania przez rondo, silnik jej samochodu zgasł i nie była już w stanie go uruchomić. Mundurowi pomogli w rozruchu całkowicie rozładowanego pojazdu, co pozwoliło właścicielce bezpiecznie dotrzeć do warsztatu mechanicznego.

Zimowa aura to okres niskich temperatur powietrza i złych warunków drogowych. Niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na sprawność akumulatorów w pojazdach. Pamiętajmy o sprawdzeniu przed wyjazdem stanu i wyposażenia naszego samochodu.
Tym razem, dzięki właściwemu oznakowaniu pojazdu trójkątem ostrzegawczym, wszyscy kierujący wiedzieli, jaka jest przyczyna zatrzymaniu pojazdu w miejscu do tego nieprzeznaczonym i korzystali z wolnego pasa ruchu.


Przypominamy jednocześnie, że kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:

  1. na autostradzie lub drodze ekspresowej - w każdym przypadku;
  2. na pozostałych drogach o nawierzchni twardej: poza obszarem zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości, a na obszarze zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.

Postój pojazdu należy sygnalizować w sposób następujący:

  1. na autostradzie lub drodze ekspresowej – przez: włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne, umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem; trójkąt ten umieszcza się na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu;
  2. na pozostałych drogach:
  • poza obszarem zabudowanym - przez umieszczenie w odległości 30-50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych; w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy włączyć światła pozycyjne,
  • na obszarze zabudowanym - przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.

Sygnalizowanie obowiązuje przez cały czas postoju pojazdu.

Powrót na górę strony