Rywalizacja, w której nie liczy się wynik
Mężczyźni: policjanci, pracownicy socjalni, nauczyciele, strażacy, prokurator — czyli ci, którzy zawodowo podejmują działania na rzecz osób doświadczających przemocy, zmierzyli się w rozgrywkach sportowych, by dać wyraz sprzeciwu wobec krzywdzeniu kobiet. Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Przemocą Wobec Kobiet – mundurowi zagrali mecz z pracownikami żorskich instytucji, aby zwrócić uwagę na problem przemocy. Celem kampanii jest uświadomienie społeczeństwom różnych krajów, jak ważna jest rola mężczyzn w aktywnym przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.
Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Dzisiaj w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żorach odbyły się drużynowe rozgrywki w ramach Żorskiej Kampanii przeciwko przemocy w rodzinie. Od kilku lat inicjatywa ma na celu zjednoczenie sił w przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i okazanie solidarności z doświadczającymi jej ofiarami.
Biała wstążka przypięta do ubioru to symbol sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet. Akcja ta została zainicjowana w 1991 roku, przez mężczyzn w Kanadzie i jest kierowana do mężczyzn. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tysięcy mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.
W ramach akcji żorscy policjanci zagrali towarzyski mecz siatkówki z reprezentantami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach, Sądu Rejonowego w Żorach, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Żorach oraz edukacji. Na koszulkach uczestników kolejny raz pojawiły się hasła antyprzemocowe i te związane ze wzajemnym szacunkiem, a mecz ten wyrazem zaangażowania i współpracy miejskich i rządowych instytucji.
W tym meczu nie liczy się wygrana, a istotą jest zwrócenie uwagi na problem przemocy, jest również wyrazem dezaprobaty na to zjawisko. Rywalizacji tej towarzyszyły żarliwe okrzyki kibiców z żorskich szkół oraz przedstawicieli lokalnych instytucji.