Wiadomości

„Oznacz się”, czyli znakowanie rowerów i hulajnóg

Data publikacji 17.05.2024

21 maja 2024 roku przed budynkiem Galerii Wiślanka odbędzie się znakowanie jednośladów. Znakowanie zaplanowano w godzinach 11:00 – 13:00. Zachęcamy do udziału w akcji!

W najbliższy wtorek, 21 maja, na terenie Galerii Wiślanka, w godzinach od 11:00 do 13:00 (ostatnie zapisy zainteresowanych znakowaniem jednośladu do godziny 12:40) odbędzie się dobrowolne znakowanie rowerów i hulajnóg.

Letni okres to czas realizowania rowerowych pasji, a także moment, w którym Policja odnotowuje wzrost zgłoszeń związanych z kradzieżami jednośladów. Tylko w tym roku, na terenie miasta Żory łupem złodziei padło kilka rowerów.

Uwaga w przypadku złych warunków pogodowych termin znakowania może ulec zmianie.

Kiedy można jeszcze oznakować rower?

Żorska Policja, wspólnie z Urzędem Miasta Żory zaplanowali następujące terminy:

  • 14 czerwca 2024 roku, od godziny 9:30 do 13:00 – Wielki Bieg Integracyjny, Park Cegielnia
  • 21 czerwca 2024 roku, od godziny 17:00 do 19:00 - Festiwal Górnej Odry, Park Cegielnia

Zanim zdecydujesz się na oznakowanie pojazdu, przeczytaj kilka najważniejszych kwestii z tym związanych!

  1. Znakowanie roweru/hulajnogi wpływa na możliwość zidentyfikowania roweru w przypadku jego kradzieży lub zagubienia.
  2. Jeżeli padniesz ofiarą kradzieży, to podczas zgłoszenia możesz podać numer nadany podczas znakowania.
  3. W przypadku odnalezienia jednośladu pod wskazany w trakcie rejestracji numer zadzwoni do ciebie Biuro rzeczy znalezionych przy Urzędzie Miasta Żory lub Policja.

Pamiętajmy jednak, iż znakowanie jest elementem, dzięki któremu odnaleziony, utracony wcześniej przedmiot szybciej trafi w nasze ręce, ale to również my mamy wpływ na właściwe zabezpieczanie swojego mienia, przed dostępem osób postronnych stosując właściwe jego zabezpieczenie!

Pamiętaj również!

  1. Rower do znakowania może przekazać wyłącznie osoba dorosła/właściciel roweru/hulajnogi
  2. Właściciel jednośladu rozumie, iż znakowanie odbywa się metodą grawerowania i może wpłynąć na uszkodzenie powłoki lakierniczej w miejscu oznakowania, na co właściciel pojazdu wyraża zgodę.
  3. Administratorem danych osobowych jest Urząd Miasta Żory, który prowadzi bazę danych przy biurze rzeczy znalezionych.
  4. Osoba przekazująca dane osobowe ma prawo wglądu do bazy danych, a także usunięcia i zmodyfikowania danych w niej zawartych zgodnie z ustawą RODO.

O bezpieczeństwo swojego mienia warto dbać przez cały rok. Niestety, często w okresie wakacyjnym może dochodzić do większej liczby włamań i kradzieży! Zanim wyjedziemy z domu, na upragniony urlop zadbajmy o to, by po powrocie z wakacji nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje lokum. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko.

Powrót na górę strony