Wiadomości

Rodzinny festyn z udziałem dzielnicowych

Data publikacji 20.05.2024

Żorscy mundurowi włączyli się festynu organizowanego przez Przedszkole nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Brzechwy na osiedlu Korfantego. W trakcie spotkania można było wsiąść do policyjnego radiowozu oraz skorzystać z wielu przygotowanych przez organizatora atrakcji. Dzielnicowi przypominali o bezpieczeństwie podczas wakacyjnych podróży i spędzania czasu nad wodą.

W sobotę na terenie Przedszkola nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Brzechwy w Żorach odbył się rodzinny festyn, do którego włączyli się żorscy mundurowi. Podczas spotkania policjanci przypominali o najważniejsze zasadach bezpieczeństwa, jakimi dziecko powinno kierować się podczas spędzania czasu wolnego.

Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację, dla innych jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły czy po zakupy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych. Od początku roku na żorskich drogach doszło już do 1 wypadku i 3 kolizji z udziałem rowerzystów. Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower.

Wyposażenie obowiązkowe roweru:

  1. Lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu.
  2. Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie.
  3. Lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające).
  4. Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt.
  5. Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

Choć aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych, to zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Powrót na górę strony