Wiadomości

Nie przeszkodził im nawet deszcz

Data publikacji 12.06.2024

Na miasteczku ruchu drogowego uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach wzięli udział w egzaminie na kartę rowerową. Pod bacznym okiem policjanta mogli sprawdzić swoje umiejętności w korzystaniu z roweru oraz respektowaniu obowiązujących przepisów. To wszystko by bezpiecznie korzystać z dróg i przygotować się nie tylko do wakacyjnych wypraw rowerowych.

W poniedziałek odbył się egzamin na kartę rowerową organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach. Do udziału w części praktycznej egzaminu zaproszeni zostali żorscy mundurowi, którzy przyglądali się manewrom na miasteczku ruchu drogowego w Parku Cegielnia.

Przed rozpoczęciem części praktycznej policjant przypomniał uczniom o najważniejszych podstawach bezpieczeństwa na drodze. Zwrócił również uwagę na to, jak ważne jest posiadanie sprawnego jednośladu, używania kasku rowerowego i dbałość o stosowanie elementów odblaskowych.

Przy tak silnej determinacja i zaangażowaniu egzaminowanych, nawet najgorsza pogoda nie mogła popsuć jego wyniku. Odpowiedzialnie, powoli i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa młodzi adepci jazdy rowerowej wykonywali przygotowane zadania, co potwierdził pozytywny wynik wszystkich zdających.

Korzystając z okazji, przypominamy, że kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zabrania się:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego).
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
  • czepiania się pojazdów.
Ładowanie odtwarzacza...

Nagranie audio Audiodeskrypcja.m4a

Opis nagrania: Audiodeskrypcja filmu.

Powrót na górę strony