Wiadomości

Nie daj szans włamywaczom!

Data publikacji 19.06.2024

O bezpieczeństwo swojego mienia warto dbać przez cały rok, a przypominamy o nim dziś, gdyż to właśnie 19 czerwca 2024 przypada Europejski Dzień Zapobiegania Włamaniom do Domów. Niestety, często w okresie wakacyjnym może dochodzić do większej liczby włamań i kradzieży. Zadbajmy więc o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom.

Dzisiaj, już po raz kolejny obchodzony jest Europejski Dzień Zapobiegania Włamaniom do Domów, w ramach którego realizowana jest kampania „Stop włamaniom do domów”. Jej celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia dobytku, mieszkania czy domu.

Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Zapoznajcie się z naszymi poradami.

Zanim wyjedziemy z domu na upragniony urlop, zadbajmy o to, by po powrocie z wakacji nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje lokum. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko.

Przed wyjazdem na urlop zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce czy popularnych teraz portalach społecznościowych. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Niezawodny będzie w tym przypadku życzliwy sąsiad. Niech zerknie na nasze mieszkanie czy dom podczas naszej nieobecności. Być może pozostawienie komuś zaufanemu kluczy do naszego mieszkania, będzie też dobrym pomysłem. Od czasu do czasu taka osoba może pojawić się w naszym miejscu zamieszkania, otworzyć okna, włączyć światło na chwilę, tak by sprawić wrażenie, że domownicy jednak przebywają u siebie.

Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu zamieszczajmy dopiero po powrocie.

Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:

  1. zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy;
  2. widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  3. zauważysz w okolicy swojego miejsca zamieszkania osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz, lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.);
  4. niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.

Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodów i rowerów. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą. Jeśli na upragniony urlop nie jedziemy autem, pozostawmy je zamknięte i w bezpiecznym miejscu.

Ładowanie odtwarzacza...

Pliki do pobrania

  • 2.89 MB
    Ulotka informacyjna.
  • 13.82 KB
    Opis spotu.
Powrót na górę strony