Wiadomości

„Oznacz się”, czyli znakowanie rowerów i hulajnóg w trakcie Festiwalu Górnej Odry

Data publikacji 24.06.2024

Żorscy mundurowi zainaugurowali działania pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. W trakcie spotkania można było oznakować rower, porozmawiać o zasadach ruchu drogowego i bezpieczeństwie podczas wakacji. Okres wakacyjny to czas podróży i wypoczynku, dlatego apelujemy o rozsądek i szacunek na drodze.

Wakacje to moment, w którym na drogach pojawi się więcej kierujących pojazdami, miłośników motocykli, rowerzystów, czy osób poruszających się na hulajnogach.

W trosce o bezpieczeństwo ich mienia w miniony piątek żorscy mundurowi wraz z przedstawicielkami Urzędu Miasta Żory już kolejny raz podczas Festiwalu Górnej Odry przeprowadzili akcję znakowania jednośladów pod nazwą „Oznacz się”.

W trakcie spotkania stróże prawa przypomnieli zasady, którymi powinni kierować się piesi, rowerzyści, motocykliści oraz kierujący samochodami.

Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower, do którego należy:

  1. Lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu.
  2. Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie.
  3. Lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające).
  4. Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt.
  5. Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły. Światła należy włączać także podczas jazdy w tunelu.

Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, iż zakładając kask, chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Korzystając z dróg, musimy pamiętać o niezbędnym wyposażeniu naszych jednośladów.
Pamiętajmy również o właściwym zabezpieczaniu swojego mienia przed kradzieżą i dostępem osób nieuprawnionych.

Powrót na górę strony