Seniorze dbaj o siebie
Z seniorami o przeciwdziałaniu włamaniom do domu i bezpieczeństwie w życiu codziennym rozmawiał profilaktyk żorskiej Policji i dzielnicowy osiedla Gwarków. Mundurowi w ramach kampanii #ZnamTeNumery rozmawiali na temat niebezpieczeństw i metod oszustw, z jakimi możemy spotkać się na co dzień. Systematyczna edukacja stanowi filar wspólnych relacji i bezpieczeństwa, które jest tak ważne.
„Senior+”, to dom seniora, który z profilaktycznym przesłaniem odwiedził dziś żorski profilaktyk – aspirant Witold Lisiak oraz dzielnicowy – młodszy aspirant Konrad Kucharski z żorskiej komendy Policji. W trakcie spotkania przekazał zgromadzonym, w jaki sposób należy postępować w sytuacjach zagrożenia oraz jak właściwie zabezpieczyć swój dom.
Policjanci w trakcie rozmów przypominali seniorom, jak ważne jest zaufanie do służb ratunkowych oraz to, w jaki sposób należy postępować, gdy ktoś kontaktuje się z nami i informuje o potencjalnym zagrożeniu.
Celem spotkania, jak i policyjnych działań w ramach kampanii #ZnamTeNumery jest wypracowanie zasad bezpieczeństwa dla seniorów. To właśnie łatwy i zrozumiały algorytm zachowań w sytuacji potencjalnego zagrożenia oszustwem może uchronić nasze oszczędności i zapewnić nam bezpieczeństwo.
Uświadomienie seniorów oraz ich najbliższych na temat niebezpieczeństw i metod oszustw, z jakimi mogą się nieświadomie spotkać stanowi bardzo ważny element walki z oszustami. Policjanci zwrócili uwagę także, jak ważną rolę w takich sytuacjach odgrywa młodsze pokolenie, które powinno stanowić ekipę wsparcia dla bliskich osób, w starszym wieku.
Mundurowi zachęcali także do korzystania z policyjnych aplikacji:
- Aplikacja mobilna „Moja Komenda” została przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS. Aplikacja, po jej zainstalowaniu, może pracować w trybie off-line, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy zapewnieniu dostępu do sieci Internet. Baza danych zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju.
- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa