UWAGA KIESZONKOWCY!!!
Kieszonkowcy "pracują" zazwyczaj w grupie, wykorzystują miejsca zatłoczone, skupiska ludzi, często sami powodują tzw."sztuczny tłok". Nasza nieuwaga i roztargnienie są najczęściej przyczyną tego, że padamy ofiarą kieszonkowca. Dzisiaj młodzież z klasy o profilu policyjnym w III LO im.Z.Herberta w asyście policjantów przekonywała mieszkańców naszego miasta, że warto zadbać samemu o swoje bezpieczeństwo. Akcja przebiegała na Rynku, ulicy Folwareckiej i osiedlu Sikorskiego.
W okresie przedświątecznym co roku policja odnotowuje znaczny wzrost kradzieży mienia, w tym najbardziej uciążliwych społecznie kradzieży kieszonkowych. Złodzieje kieszonkowi zbierają wówczas prawdziwe żniwo. Sprzyja temu zwiększony ruch w okolicach supermarketów, targowisk, w sklepach, środkach komunikacji zbiorowej i na ulicach. Ofiary oprócz pieniędzy tracą najczęściej dokumenty, karty bankomatowe, czy telefony komórkowe. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście unikanie takich miejsc, jednak kiedy już dotyka nas "gorączka zakupów" pamiętajmy o tym, żeby być czujnym, aby nie zabierać ze sobą dużej gotówki, a pieniądze schować w różnych miejscach. NIGDY nie należy wraz z kartą bankomatową przechowywać kodu PIN i zawsze w przypadku jej utraty natychmiast zgłosić ten fakt celem jej zablokowania, to samo dotyczy utraty dokumentów, czy telefonu komórkowego. O ile w przypadku utraty gotówki lub telefonu straty możemy oszacować praktycznie natychmiast, to w przypadku utraty dokumentów dopiero za jakiś czas może okazać się, że złodziej posługujący się naszym dowodem podpisał umowę o kredyt, czy sprzedaż ratalną, a my w skrzynce pocztowej znajdziemy blankiety z ratami.
Dzisiejsza godzinna akcja miała na celu przypomnieć społeczeństwu o wadze problemu, o tym, że warto samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Miejsca w jakich pojawiła się młodzież z ulotkami wytypowane zostały z uwzględnieniem częstotliwości i natężenia tego typu przestępczości. Przypomnijmy, że to nie pierwsza akcja w jakiej uczestniczyli uczniowie z klasy policyjnej, a także nie ostatnia. Warto w tym miejscu nadmienić, że klasa objęta jest patronatem Stowarzyszenia "Bezpieczne Miasto" w Żorach, a uczniowie żywo interesują się zjawiskami kryminogennymi w dzisiejszym społeczeństwie, deklarują, że w przyszłości chcieliby walczyć z przestępczością, patologią, czy zająć się poradnictwem prawnym.