Wiadomości

Samowola budowlana jest przestępstwem

Data publikacji 27.10.2010

Każdy kto bez wymaganego zezwolenia, zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ wybuduje obiekt budowlany może ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku (Dz.U. Nr 1994 Nr 89 poz. 414) Prawo budowlane.
W świetle obowiązujących od dnia 1 stycznia 1995 roku przepisów opisane powyżej zachowanie traktowane jest jako przestępstwo zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 Każdy kto bez wymaganego zezwolenia, zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ wybuduje obiekt budowlany może ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku (Dz.U. Nr 1994 Nr 89 poz. 414) Prawo budowlane.           W świetle obowiązujących od dnia 1 stycznia 1995 roku przepisów opisane powyżej zachowanie traktowane jest jako przestępstwo zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Rok 1994 przyniósł niemałą rewolucję w prawie budowlanym, 1 stycznia 1995 roku utraciła moc obowiązującą ustawa z 1974 roku, wraz z nowelą inwestorów uposażono w szereg nowych obowiązków.
W bieżącym roku funkcjonariusze z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Żorach  uczestniczyli w licznych kontrolach prowadzonych w ramach wspólnych działań z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego na terenie naszego miasta. Okazuje się,     że właściciele nieruchomości często nieświadomie narażają się na odpowiedzialność karną co wynika z nieznajomości lub złej interpretacji prawa. Sprawa dotyczy głównie blaszanych garaży wybudowanych na terenie własnych posesji. W myśl obowiązujących przepisów garaż blaszany to tymczasowy obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem polegający zgłoszeniu właściwemu organowi.  Jeśli natomiast taki garaż uznamy za wolno stojący parterowy budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 25 metrów kwadratowych to podlega on również zgłoszeniu, przy czym musimy pamiętać, że na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki liczba garaży nie może przekroczyć dwóch.
Przepisy ponadto nakładają obowiązek powiadomienia organu właściwego o innych zamierzeniach budowlanych, jest ich bardzo wiele, między innymi zgłoszenia wymaga budowa indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 metrów sześciennych na dobę, przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 metrów kwadratowych, czy pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
W przypadku ujawnienia samowoli budowlanej wobec osoby, która naruszyła swoim zachowaniem obowiązujące normy prawne wszczyna się postępowanie przygotowawcze, jednocześnie PINB podejmuje działania w zakresie własnych kompetencji. Dotychczas we wszystkich sprawach osoby kontrolowane poddały się dobrowolnie karze grzywny i sprawy zostały umorzone, jednocześnie
w drodze decyzji administracyjnych zostały zobowiązane do rozbiórki, do której na własny koszt zobowiązani są właściciele.
Na ulgowe traktowanie mogą liczyć jedynie właściciele budynków wzniesionych przed wejściem w życie obowiązującej ustawy jeśli ich budowa została zakończona przed dniem 1 stycznia 1995 roku  lub w stosunku do których  przed tym dniem zostało wszczęte postępowanie administracyjne.

Powrót na górę strony