Wiadomości

Bezpieczne Ferie 2013

Data publikacji 08.02.2013

Od kilku tygodni policjanci drogówki i prewencji prowadzą wzmożone działania skierowane na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom zimowego wypoczynku. Dzisiaj, wraz z ostatnim dzwonkiem, rozpoczną się ferie dla województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Od kilku tygodni policjanci drogówki i prewencji prowadzą wzmożone działania skierowane na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom zimowego wypoczynku. Dzisiaj, wraz z ostatnim dzwonkiem, rozpoczną się ferie dla województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Jak co roku, policjanci ruchu drogowego, kontynuują akcję „Bezpieczne ferie”. Przy wsparciu inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą działania mające zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży wyjeżdżającym na zimowiska.

Policjanci zwrócają szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci w autokarach i w samochodach osobowych. Kontrolują też stan trzeźwości kierowców i zwracają uwagę na prędkość jazdy.

Funkcjonariusze przypominają rodzicom i opiekunom, że jeśli na miejsce zbiórki podjedzie autokar, co do którego będą mieli podejrzenia, że jest niesprawny albo też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może być pod wpływem alkoholu - należy wówczas wezwać Policję.

W całej Polsce można sprawdzić stan techniczny autokarów. W Żorach wystarczy zgłosić wyjazd i poprosić o kontrolę autokaru pod numerem telefonu: (32) 47 88 291 lub (32) 47 88 292.

 

W związku z trwającą akcją "Bezieczne Ferie 2013" został uruchomiony także całodobowy telefon (32) 200 21 71 obsługiwany przez pracowników Kuratorium Oświaty w Katowicach i Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, pod którym można zgłaszać wszelkie zastrzeżenia dotyczące organizacji wypoczynku, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży.

 

Podstawowe rady dotyczące wyjazdów:

jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, przewożone nim dzieci muszą mieć je zapięte,
przejścia w autokarze powinny pozostawać wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub w bagażniku autokaru),
w przypadku wycieczek autokarowych najlepiej gdy jeden opiekun przypada na 15 osób,
kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy,
miejsca przy drzwiach są zarezerwowane dla osób dorosłych, dziecko przy drzwiach siedzieć nie powinno,
uczestnicy wycieczek i imprez powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków,
podczas podróży samochodem osobowym dzieci powinny mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak ich rodzice, a młodsze dzieci muszą podróżować w specjalnych fotelikach.


Ferie w miejscu zamieszkania

Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Dla lepszej widoczności dziecko powinno mieć przy sobie element odblaskowy. Nauczyciele i rodzice powinni też przypomnieć dzieciom o tym, że nie wolno zjeżdżać z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg ze względu na duże ryzyko wpadnięcia pod pojazd.

 

Terminy ferii w 2013 roku w poszczególnych województwach:

14 stycznia – 27 stycznia: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie,
21 stycznia – 3 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
28 stycznia – 10 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie,
11 lutego – 24 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.

(KGP / mj)


 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 11.38 MB)

Powrót na górę strony