#Cyberbezpieczny

Żorscy policjanci wraz z mundurowymi z Wydziału Prewencji KWP w Katowicach przeprowadzili w poniedziałek prelekcję dla młodzieży na temat cyberzagrożeń, odpowiedzialności prawnej i uzależnienia się od „życia" w sieci. Spotkanie odbyło się w Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Żorskich Twórców Kultury. Korzystanie z Internetu oprócz możliwości pozyskiwania wiedzy, niesie za sobą wiele zagrożeń związanych z cyberprzestępczością.

Na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Żorskich Twórców Kultury, żorscy mundurowi wraz z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach uczestniczyli w poniedziałkowych zajęciach. Policjanci przekazali grupie siódmo i ósmoklasistów wiedzę w zakresie podstaw bezpiecznego korzystania z Internetu oraz ogólnych zasad bezpieczeństwa publicznego.

Mundurowi między innymi zachęcali do refleksji nad tym, w jaki sposób i ile czasu spędzamy w wirtualnym świecie. Ponadto skupili się na prawnych aspektach i bezpiecznych zachowaniach życia w sieci, w tym odpowiedzialności prawnej młodzieży. Powszechny dostęp do Internetu oraz jego potencjał sprawiają, że stał on się nieodłącznym elementem życia społecznego, rozrywki oraz pozyskiwania wiedzy.

Niestety, ale niesie to dla młodych ludzi także konsekwencje wynikające z braku wystarczającej wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z cyberprzestępczością, ryzykownymi zachowaniami w sieci, a przede wszystkim możliwością uzależnienia się od świata wirtualnego i jego pokus. Niejednokrotnie mamy również do czynienia z uzależnieniem od internetu i socjal mediów tzw. uzależnienia behawioralne — problem ten jest często niezauważalny i bagatelizowany, w związku z czym policjanci postanowili zwrócić na to szczególną uwagę. Osamotnienie, izolacja, zmęczenie, pogorszenie relacji z rodziną i znajomymi czy odrzucenie dawnych zainteresowań, to cena, jaką płacimy za nadmierne używanie komputerów i telefonów.

Cyberzagrożenia, pomimo tego, że mają miejsce w świecie wirtualnym, mogą wyrządzać szkodę w świecie realnym. Problem ten obecnie dotyczy prawie wszystkich z nas, jednak szczególnie mocne działania profilaktyczne i ochronne powinny być kierowane do najmłodszych. Zachęcamy również do zapoznania się z poradnikiem umieszczonym na stronie Śląskiej Policji.

Powrót na górę strony