Nie o książkach a bezpieczeństwie

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach oraz żorskiej Policji w poniedziałek odbyło się spotkanie z seniorami. W spotkaniu uczestniczyły także przedstawicielki kancelarii prawnej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy także od naszych zachowań i zdecydowanej reakcji.

Pomimo wielu komunikatów o oszustwach popełnianych metodą na córkę, wnuczka, policjanta, bankowca, czy metodą na tzw. „BLIK”, oszustom w dalszym ciągu udaje się zdobyć nasze zaufanie, co prowadzi nie raz do utraty oszczędności całego naszego życia.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach, w poniedziałkowe popołudnie odbyło się spotkanie poświęcone właśnie tym zagadnieniom oraz sposobom radzenia sobie w sytuacji kryzysowej. Wielokrotnie po przejęciu kont w mediach społecznościowych oszuści proszą nas o przelanie pieniędzy bądź pomoc w niecierpiącej zwłoki sytuacji.
Świadomość zagrożenia oszustwem może mieć wpływ na obrót sytuacji, w której nasz znajomy lub osoba najbliższa pada ofiarą, o czym przypominał żorski mundurowy oraz przedstawicielki kancelarii prawnej, oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Odbierając telefon od bliskich, którzy pilnie potrzebują naszej pomocy finansowej, a także od „policjantów”, czy innych „urzędników”, którzy chcą nas zaangażować w działania mające uchronić nasze oszczędności, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Przypominamy, że Policja nie prowadzi tego typu spraw i nie angażuje społeczeństwa w sytuacje, w których koniecznym jest przekazanie własnych pieniędzy. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.


Kiedy ktoś dzwoni i próbuje wykorzystać działanie pod presją czasu, stosuj się do poniższych zasad:

  • rozłącz się
  • nie wykonuj ślepo poleceń
  • powiadom najbliższych o zaistniałej sytuacji
  • zachowaj spokój
  • skontaktuj się z najbliższą komendą Policji lub instytucją, z której rzekomo otrzymałeś/aś telefon i upewnij się, co do prawdziwości samej sytuacji.


Wielokrotnie oszuści podają się za policjantów, prokuratorów, bądź inne osoby, które mogą zadecydować o losie naszych najbliższych. Przypominamy, że ani Policja, ani inne służby nie kontaktują się telefonicznie, aby zaangażować nasze pieniądze do akcji, ani nie oczekują ich w zamian za anulowanie kary za czyjeś przewinienie.
 


Polecamy też informacje o kampaniach społecznych:

  1. #ZnamTeNumery – to kampania społeczna realizowana przez Komendę Główną Policji wspólnie z Telewizją Puls oraz Fundacją „Pod Dębem”. Do działań włączyła się również Poczta Polska. Kampania adresowana jest do seniorów i ich bliskich, a jej twarzami są bohaterowie serialu Telewizji Puls „Lombard. Życie pod zastaw”.
  2. Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo

Powrót na górę strony