O szkodliwości działania używek

Policyjny profilaktyk odwiedził uczniów żorskiego „Tishnera”, aby porozmawiać o uzależnieniach i ich negatywnym wpływie na codzienność. Przy wykorzystaniu specjalistycznych googli młodzież mogła zobaczyć zdeformowaną rzeczywistość. Spotkanie to było okazją do promowania mody na życie wolne od przemocy i uzależnień, a także przeciwdziałania, mowie nienawiści, poznawanie i poszanowanie różnorodności.

W edukacji młodego pokolenia na rzecz bezpieczeństwa przydatna jest aktywność w działaniu każdej instytucji, każdego samorządu i każdej organizacji pozarządowej w każdym możliwym ustawowym zakresie, to także powód powstawania i realizacji ogólnopolskich programów profilaktycznych, skierowanych do młodzieży. Do jednych z tego typu akcji zaliczamy „Przyszłość a Ty”, który prowadzony jest w obszarze rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań RAZEM BEZPIECZNIEJ imienia Władysława Stasiaka.

Środowisko przestępcze nieustannie stara się docierać do młodzieży zarówno w internecie, jak i kontaktach bezpośrednich, osłabiać asertywność, zachęcać do łamania prawa i przedstawiać siebie jako „lek na całe zło”. Nakłanianie nastolatków do sięgania po środki psychoaktywne dzieje się każdego dnia. Na to przestępcze zjawisko nakłada się tendencja spadku odporności psychicznej dzieci i młodzieży, a także często zaburzone relacje z dorosłymi i z grupą rówieśniczą. Zagrożenia się nasilają. Narasta agresja, hejt, poczucie osamotnienia, skłonność do lęków, depresji, samookaleczeń i podejmowania prób samobójczych.

O tych wszystkich zagrożeniach i sposobie radzenia sobie z nimi, z wykorzystaniem elementów zabawy i rywalizacji rozmawiał aspirant Witold Lisiak — policjant Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej i Nieletnich Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Jeżeli potrzebujesz rozmowy, wsparcia, pomocy? Tu znajdziesz najważniejsze informacje i telefony!

Powrót na górę strony