Wspólnie promujemy trzeźwość! Za nimi konferencja z okazji Światowego Dnia Trzeźwości
Z okazji Światowego Dnia Trzeźwości w Domu Kultury w Żorach odbyła się pełna praktycznej wiedzy konferencja, dotycząca zagrożeń wynikających z nadmiernego spożycia alkoholu oraz konsekwencji, jakie mogą z niego wynikać. Uczestnicy dowiedzieli się, gdzie można zwrócić się po pomoc, kiedy my sami lub nasi bliscy mają problem z alkoholem. Podczas wydarzenia zapoczątkowano też nową profilaktyczną akcję żorskiej Policji i Miasta Żory.
Rok temu, z inicjatywy pani Liliany Bocian – ówczesnej Prezes Klubu Abstynentów „STER”, po raz pierwszy zorganizowano w naszym mieście konferencję związaną z tematyką trzeźwości. W tym roku odbyła się ona ponownie, dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Żory, Klubu Abstynentów „STER”, Komendy Miejskiej Policji w Żorach, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach, Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, Centrum Integracji Społecznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory.
W konferencji wzięli udział między innymi Daniel Wawrzyczek – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory oraz młodszy inspektor Agata Głowacka – Komendant Miejski Policji w Żorach.
Pierwszym z prelegentów był podkom. Łukasz Orłowski – naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji Żory. Przedstawił statystyki zdarzeń z udziałem osób pod wpływem alkoholu w naszym mieście, w tym dotyczące osób nieletnich. Opowiedział też o prawnych aspektach związanych z alkoholem, między innymi konsekwencjach udostępniania i sprzedaży alkoholu osobom nieletnim czy jazdy samochodem lub innym pojazdem na tak zwanym „podwójnym gazie”.
Podczas konferencji zapoczątkowano też wspólną akcje żorskiej Policji i Urzędu Miasta pn. „Z trzeźwością mi po drodze”, która będzie kierowana przede wszystkim do osób poruszających się na rowerach, skuterach czy hulajnogach. W akcję włączył się także Klubu Abstynentów „STER”, przekazując odblaski, które będą wykorzystywane w działaniach prowadzonych przez funkcjonariuszy Policji.
Następnie Bożena Köhl-Gudzik – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Żory opowiedziała o działaniach Miasta Żory, związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu. Poruszyła także temat najnowszych zagrożeń oraz trendów w działalności profilaktycznej.
Kolejną prelegentką była Weronika Cębrzyna – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach, która opowiedziała o problemach alkoholowych wśród rodzin objętych pomocą społeczną w Żorach, a także o całym miejskim systemie, wspierającym wychodzenie z alkoholizmu.
O szansach oraz wsparciu, jakie Centrum Integracji Społecznej daje osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym i ubóstwem, także tym, które wychodzą z alkoholizmu i chcą na nowo poukładać swoje życie, opowiedział Adam Grześkiewicz – dyrektor Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, w ramach którego działa CIS.
Głos zabrał także Łukasz Drzeniek – nowy prezes Klubu Abstynentów „STER”, który krótko opowiedział o działalności Klubu i zachęcił osoby uzależnione i współuzależnione do przyjścia do klubu i działania na rzecz poprawy własnego życia.
Na zakończenie prowadzący wydarzenie Adrian Lubszczyk – Główny Specjalista ds. Promocji i Mediów zaprosił gości na drugą część konferencji, czyli spektakl pt. „Człowiek bez twarzy”, w wykonaniu Teatru Profilaktycznego Kurtyna. Poruszał on tematy przemocy w rodzinie i środowisku szkolnym oraz pokazał dramatyczne skutki alkoholizmu.