W trosce o bezpieczeństwo pieszych
Ruszyły działania na rzecz bezpieczeństwa pieszych na lata 2018-2020. Policjanci już dzisiaj we wzmożony sposób przyglądają się zachowaniom uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza tym, które bezpośrednio zagrażają bezpieczeństwu niechronionych użytkowników dróg. Te prowadzone na terenie naszego miasta wynikają nie tylko z „Krajowego Programu działań Policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych na lata 2018-2020, ale i miejskiego programu opracowanego w żorskiej komendzie.
Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym pozostaje jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez Policję w całym kraju. Znajduje to nie tylko odzwierciedlenie w Priorytetach i zadaniach priorytetowych Komendanta Głównego Policji na lata 2016-2018, ale i w Planie działań Policji woj. śląskiego na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w latach 2017-2020, czy w Krajowym Programie działań Policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych, który realizowany będzie do 2020 roku.
Jednym z obszarów, do których policjanci podchodzą ze szczególną troską to bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza pieszych, na bezpieczeństwo których ukierunkowane są właśnie działania prowadzone dziś w naszym mieście. Policjanci zwracają szczególną uwagę na ich zachowania w ruchu drogowym, ale także przyglądają się kierowcom, czy przestrzegają obowiązujących przepisów względem niezmotoryzowanych użytkowników dróg. Starania mundurowych zmierzają przede wszystkim do zmniejszenia liczby zdarzeń drogowych, w których uczestnicy odnoszą obrażenia, ale i do pogłębienia ich świadomości w zakresie zagrożeń wynikających z łamania przepisów drogowych.
Obok nakładania mandatów karnych za niebezpieczne zachowania na drodze, działaniom towarzyszy przede wszystkim wydźwięk edukacyjny. Dlatego też stróże prawa nie tylko reprymendują, ale i edukują niepoprawnych uczestników ruchu drogowego. Poniżej z kolei dzielą się poradami dla pieszych, w przypadku stosownia których z pewnością zwiększy się ich bezpieczeństwo na drodze.
Pamiętajmy, że uczestnik ruchu drogowego i inna osoba znajdująca się na drodze są zobowiązani zachować ostrożność, albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, ruch ten utrudniać albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Pieszy natomiast zobowiązany jest m.in.:
- Korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Korzystanie z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy pobocza nie ma lub czasowo nie można z niego korzystać.
- Idąc po poboczu lub jezdni – iść lewą stroną.
- Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego (zalecene w każdych okolicznościach po zmroku) .
- Zachować szczególną ostrożność przechodząc przez jezdnię lub torowisko oraz korzystać z przejścia dla pieszych (osoba znajdująca się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem).
- Pamiętać, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów.
- Pamiętać, że jeśli przejście dla pieszych jest wyznaczone na drodze dwujezdniowej, przejście dla każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. To samo dotyczy ruchu pojazdów rozdzielonego wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.
Pieszym zabrania się natomiast:
- wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, czy wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
- przebiegania przez jezdnię;
- chodzenia po torowisku;
- wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.