Rok pieszego 2011

Dzień dobry, kontrola drogowa (21.09.2011)

Uczestnik ruchu drogowego jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów oraz wskazówek wydawanych przez policjantów prowadzących kontrolę na drogach. Zatrzymać pojazd, nie wysiadać z samochodu i trzymać ręce na kierownicy. Żorscy stróże prawa przypominają o tym, jak zachować się podczas takiej kontroli.
Za nami półmetek września – miesiąca obfitującego we wzmożone kontrole na drogach. Przez pierwsze dni mundurowi czuwali nad bezpieczeństwem najmłodszych uczestników ruchu drogowego w rejonie szkół i przedszkoli, w międzyczasie przeprowadzili także działania „Pasy”, „Trzeźwość”, czy wczorajszą akcję „Bus”. Kierowcy muszą mieć świadomość, że w okresie tym częściej poddawani są kontrolom ze strony policjantów, a także pamiętać o właściwym zachowaniu podczas takich czynności. O zasadach tych bardzo szczegółowo stanowi Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lipca 2008r. wraz z późniejszymi zmianami. Jak powinna wyglądać taka kontrola? Poniżej kilka niezbędnych wskazówek:

 

1. Policjant umundurowany w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów lub ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym albo tarczą ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.
2. Do zatrzymania kierującego pojazdem jest również uprawniony policjant nieumundurowany, jednak wyłącznie na terenie zabudowanym. Sposób zatrzymania pojazdu pozostaje bez zmian.
3. Policjant jadący pojazdem może podawać kierowcy polecenia do określonego zachowania się za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świetlnych. Polecenia podaje się z dostatecznej odległości.

 

Uczestnik ruchu drogowego zatrzymany do kontroli obowiązany jest:

 

4. Stosować się do poleceń i sygnałów oraz wskazówek wydawanych przez kontrolującego.
5. Zatrzymać pojazd.
6. Trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że żąda tego kontrolujący.
7. Na polecenie policjanta wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne.
8. Kierowca lub pasażer pojazdu mogą z niego wysiąść tylko i wyłącznie za zgodą lub na wyraźne polecenie kontrolującego.

 

Pamiętajmy także o nadchodzącym okresie jesiennym, który nierzadko obfituje w niekorzystne warunki na drogach. Opady deszczu, śliskie nawierzchnie i wcześniej zapadający zmierzch powinny skłonić kierowców do zwiększenia ostrożności i zachowania uwagi w czasie jazdy. Nie tylko w trosce o bezpieczeństwo własne, czy pasażerów, ale również o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, w tym w szczególności pieszych, zmotoryzowani muszą zadbać o szeroko pojętą kulturę na drodze.

Powrót na górę strony