O kierowaniu ruchem drogowym z klasą policyjną
Jak odczytywać sygnały i polecenia wydawane przez policjanta podczas ręcznego kierowania ruchem drogowym? Z uczniami klasy policyjnej, rozmawiał dziś na ten temat asp. Robert Noworyta z żorskiej drogówki. Spotkanie odbyło się w ramach programu profilaktycznego "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie".
Wojewódzki Program Profilaktyczny "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie" realizowany jest od ponad 2 lat. Jego zainicjowanie przez śląskich policjantów było odpowiedzią na niepokojąco wysoki odsetek wypadków powodowanych przez młodych kierowców. Jak wykazała przeprowadzona przed jego rozpoczęciem analiza zdarzeń drogowych na terenie województwa śląskiego, co czwarty wypadek drogowy, gdzie sprawcą był kierujący pojazdem mechanicznym, był spowodowany przez młodego kierowcę. Co trzecia osoba, która zginęła z winy kierującego pojazdem mechanicznym, poniosła śmierć w wyniku błędu popełnionego przez kierowcę w wieku 18 - 25 lat. Dlatego też mundurowi postanowili zadziałać i wyszli z inicjatywą ukierunkowania działań profilaktycznych na tę właśnie grupę zmotoryzowanych, za cel natomiast po dzień dzisiejszy stawiają sobie poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.
To właśnie w ramach tej inicjatywy profilaktycznej dzisiaj odbyło się spotkanie w żorskim liceum, gdzie jednym z profilów kształcenia jest profil policyjny. Uczniowie podczas wizyty policjanta poznawali zasady zachowania się w ruchu drogowym, gdy jego kierowanie odbywa się ręcznie. Asp. Robert Noworyta zaprezentował i wyjaśnił szczegółowo, co oznaczają sygnały i polecenia wydawane w takiej sytuacji przez mundurowych i poinstruował, jak powinien zachować się zarówno kierowca, jak i pieszy. Wiedza jaką zdobywali dzisiaj uczniowie nie tylko przydatna będzie im w przyszłości, jako potencjalnym młodym kierowcom, ale tym bardziej, jeśli zdecydują się po zakończeniu edukacji wstąpić w niebieskie szeregi.
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 4.7 MB)