Wiadomości

Nie zapominaj o bezpieczeństwie!

Data publikacji 31.10.2023

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych, to okres, w którym przemieszczamy się po terenie całego kraju, odwiedzając groby swoich bliskich. To okres zadumy i wspominania najbliższych. Niestety niektórzy ten czas, mogą wykorzystać w zupełnie innym celu — jako okazję do popełnienia przestępstwa.

Żorscy mundurowi wraz z profilaktycznym przesłaniem udali się dziś w rejon cmentarzy, by choć przez chwilę przypomnieć o najważniejszych zasadach związanych z bezpieczeństwem. Jak się okazało, wielu kierowców nie zwraca uwagi na zmienioną w rejonach cmentarzy organizację ruchu, co niestety powoduje utrudnienia w przejeździe dla pozostałych użytkowników dróg i parkingów, a także stwarza zagrożenie dla kierujących i pieszych. Policjanci wykorzystali również ten czas na rozmowę o zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz tym związanym z właściwym zabezpieczeniem mienia. Rozmówcy mogli również otrzymać odblaskowy element, dzięki którym pieszy staje się lepiej widoczny po zmroku.
Wszystkim kierującym przypominamy, iż organizacja ruchu w obrębie cmentarzy została zmieniona, a szczegółowe informacje, wraz z mapkami poglądowymi znajdują się na stronie żorskiej Policji, a także stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Uważajmy również na złodziei, dla których to czas wzmożonej aktywności. Wybierając się na cmentarz, nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, zadbajmy również o nasze mieszkania – zamknijmy dobrze okna oraz drzwi na wszystkie zamki i, jeżeli go posiadamy, włączmy alarm. Pamiętajmy też, że czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

 1. W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
 2. Nie jedź „na pamięć”! W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe, których jeszcze niedawno mogło tam nie być.
 3. Pamiętaj – polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
 4. Parkuj samochód zgodnie z przepisami w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
 5. Osoby, które pójdą na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, zobowiązani są poruszać się poboczem lub lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.
 6. W pobliżu nekropoli, oprócz patroli ruchu drogowego, pojawią się policjanci nieumundurowani, którzy będą zwracali uwagę na kieszonkowców i innych sprawców przestępstw, chcących wykorzystać czyjąś nieuwagę i roztargnienie. Dlatego też nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.
 • Na zdjęciu widać policjantów rozdających odblaski przed cmentarzem.
 • Na zdjęciu widać policjanta przekazującego odblask kierowcy.
 • Na zdjęciu widać policjanta rozmawiającego z kierowca pomarańczowego samochodu.
 • Na zdjęciu widać policjantów rozdających odblaski przed straganem znajdującym się przy cmentarzu.
 • Na zdjęciu widać policjantów w rejonie przycmentarnego parkingu.
 • Na zdjęciu widać policjantów rozdających odblaski dzieciom przy cmentarzu.
Powrót na górę strony